Точно днес е отбелязването на 30 годишния юбилей на Френската езикова гимназия в Пловдив. „Новият модерен сайт на училището ще бъде официално презентиран днес“, казва директорката Мариела Николова. Тя е горда, че в гимназията цари дух на единство, диалог и любов към ученето и преподаването.
С поредица инициативи през месец юни училището отбелязва своя юбилей. Събитията минават под мотото: „Най-голямото богатство e общуването между хората.“ Видео послания, литературни конкурси и срещи инициираха от екипа на езиковото училище.
Мариела Николова припомни, че началото е през 1991 година, когато с активната работа на първата директорка Нели Вачкова става възможно откриването на новото училище, което се отделя от Английската гимназия.
Кулминационната точка на всичко, подготвяно за празника в продължение на месеци, ще е стартът на новия модерен сайт на училището. Той е подготвен от учениците и учителите, и с разработката на преподавателя по информационните технологии.
За 30 години от съществуването на гимназията през класните стаи са преминали около 5000 ученици франкофони. Училището е на първо място в България по брой паралелки, в които се изучава френски език – като първи и втори чужд, при изучаващите английски език в първа специалност.
Верни на посланието „В диалог с времето“, учители и ученици търсят поле за изява на нови територии – доброволчеството, посланици в Европейския парламент, участници в дебати по глобални теми. Екатерина Кисьова от 11 клас и нейната приятелка разказват, че са участвали в Европейския клуб с желанието да научат повече информация за институциите в Европейския съюз. Ръководител на клуба е главният учител по философия Донка Алексиева.
От години Европейският клуб е награждаван за посланик на Европейския парламент в България, за него, за честванията и историята на ФЕГ „Антоан дьо сент Екзюпери“ – репортаж на Живка Танчева, от звуковия файл.
Тук може да откриете и новия сайт: https://feg-exupery.com/
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...