Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да направим всичко възможно да ограничим вълната от Ковид-19

Съветвам и преболедувалите да се ваксинират, ще поставя ваксина и на майка ми

| обновено на 27.07.21 в 10:06

От нас зависи дали ще има четвърта вълна от Ковид-19 в България. Така проф. Ани Кеворкян, от катедра "Емидемиология и медицина на бедствените ситуации" в Медицински университет - Пловдив коментира темата на закъснелите ваксинации срещу вируса у нас. 

Проф. Кеворкян посочи, че България изостава значително в темпа на ваксинации, като се нареждаме на последно място в Европа. Повишаването на броя на случаите, от последното денощие - 193, проф. Кеворкян коментира, като влезли в тенденцията от последните дни, и те се задържат в диапазона 0,7 до 0,9 %. 

"България обаче не е изолирана, и след като има нарастване на заболелите от коронавирус в съседните държави, то и тук ни очаква покачване", допълни епидемиологът. Тя посочи, че например в Гърция има подем от над 3000 случая на ден. 

Нещата не са спокойни, вижда се динамика на заболеваемост, особено в Бургас, Варна, София, каза още проф. Кеворкян. По думите й лятното време ни кара да забравим за опасностите. Да намалим размера на вълната от Ковид-19 , посъветва още специалистът. 

Защо у нас закъснява ваксинацията: "На българина в народопсихологията е заложен скепитицизъм, едно отричане и само когато наистина нещата се случат и той ги почувства на гърба си, тогава се постряска, решава да предприеме мерки. 

От една страна има го недоверието, затова че ваксините са нови, но по принцип и при хората по света винаги, когато нещо е ново, има доза секптицизъм, но при нас е много по-изразен. Фактите сочат, че напълно ваксинирани у нас са 16,7% от хората, в Румъния- 30,1%, а в Гърция 51, 7%. Има значение структурата на имунизираните, например в Гърция има вълна, и там са морска дестинация, имат подем, но броят на хоспитализираните е малък, това са предимно млади хора, които не са ваксинирани. 

Прогнозите са, че става въпрос за общества с високо ваксинално покритие, като Гърция, Дания и Франция, за тях вълната ще засегне по-младите хора, активинитте и предвижващите се, защото по-вързастното население е ваксинарано. В България, при нас започва да се наблюдава хоспитализация на по-млади пациенти, но ще бъдат засегнати и други групи. У нас само 6% от младите българи на възраст от 18 до 24 години са с ваксина."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54