От нас зависи дали ще има четвърта вълна от Ковид-19 в България. Така проф. Ани Кеворкян, от катедра "Емидемиология и медицина на бедствените ситуации" в Медицински университет - Пловдив коментира темата на закъснелите ваксинации срещу вируса у нас.
Проф. Кеворкян посочи, че България изостава значително в темпа на ваксинации, като се нареждаме на последно място в Европа. Повишаването на броя на случаите, от последното денощие - 193, проф. Кеворкян коментира, като влезли в тенденцията от последните дни, и те се задържат в диапазона 0,7 до 0,9 %.
"България обаче не е изолирана, и след като има нарастване на заболелите от коронавирус в съседните държави, то и тук ни очаква покачване", допълни епидемиологът. Тя посочи, че например в Гърция има подем от над 3000 случая на ден.
Нещата не са спокойни, вижда се динамика на заболеваемост, особено в Бургас, Варна, София, каза още проф. Кеворкян. По думите й лятното време ни кара да забравим за опасностите. Да намалим размера на вълната от Ковид-19 , посъветва още специалистът.
Защо у нас закъснява ваксинацията: "На българина в народопсихологията е заложен скепитицизъм, едно отричане и само когато наистина нещата се случат и той ги почувства на гърба си, тогава се постряска, решава да предприеме мерки.
От една страна има го недоверието, затова че ваксините са нови, но по принцип и при хората по света винаги, когато нещо е ново, има доза секптицизъм, но при нас е много по-изразен. Фактите сочат, че напълно ваксинирани у нас са 16,7% от хората, в Румъния- 30,1%, а в Гърция 51, 7%. Има значение структурата на имунизираните, например в Гърция има вълна, и там са морска дестинация, имат подем, но броят на хоспитализираните е малък, това са предимно млади хора, които не са ваксинирани.
Прогнозите са, че става въпрос за общества с високо ваксинално покритие, като Гърция, Дания и Франция, за тях вълната ще засегне по-младите хора, активинитте и предвижващите се, защото по-вързастното население е ваксинарано. В България, при нас започва да се наблюдава хоспитализация на по-млади пациенти, но ще бъдат засегнати и други групи. У нас само 6% от младите българи на възраст от 18 до 24 години са с ваксина."
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..