Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Продължаваме промяната" ще помогне за новото мнозинство

| обновено на 23.09.21 в 10:32
Петър Славов
Снимка: Стопкадър, bTV

Есента дойде, проблемите останаха, а разговорите отново са за избори и за пари. Как се раждат новите партийни проекти, по кои от целите им си заслужава да се поспори, за какво "продължаваме промяната". Въпросите ни са към политика и юрист Петър Славов, Демократична България.

Винтервю за Радио Пловдив Славов даде оценка за работата на миналите два парламента. 

"Основният дълг е неслучилата се съдебна реформа, която дори не започна. Това, че бяха приети някакви минимални промени в Бюрото по защита, на може да се каже, че дори е начало", смята адвокат Славов. Той припомни, че точно съдебната система ще почисти корупцията на всички нива в България. Следващата критика е неслучилото се мнозинство в парламента, но трябва да се отбележи, че се прие актуализацията на бюджета, и ще има подкрепа на определени социални кръгове и бизнес.

Новият поличитески формат на Кирил Петков и Асен Василев: "Във всички случаи и гледайки социологическите проучвания е ясно, че ако бе намерено решение за съвместно явяване на ДБ и "Продължаваме промяната", то те щяха да са първа политическа сила. 

Сега виждаме, че двете формации си поделят по 10% от вота на българите, т.е. общият резултат пак ще е висок, но те отиват на изборите - трети или четвърти, и това ще затрудни постигането на общите им приоритети. Основната трудност за ПП е да се формира ръковоство и листи. Важно бе да се помисли за отворени избори, и това беше вариант да се облекчи ръководството. Хубавото, все пак е че "Продължаваме промяната" се появи, защото тя ще помогне за съставяне на новото мнозинство в следващото народно събрание. В него очаквам да са ИТН, ИСБГ, ПП и ДБ."

По повод на президентския вот, Славов каза: "Изключително трудна задача е да се излъчи десен кандидат, който да се изправи срещу Румен Радев. Десницата трябва да помисли за издигне кандидатура, даже вече сме закъснели срещу такъв силен опонент, трябваше по-рано да се работи на терен. Държавата се нуждае от десни политики. Друго, което е много важно е, че след като са водещи президентските избори, то и подредбата в бюлетината ще започне от тях. Формациите, които имат издигнат кандидат за президент ще получат първите номера в бюлетината, а за другите, номерата ще са чрез жеребий."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54