България е пред нови избори. Партиите чертаят поредните комбинации за управление, защото вече на два пъти не успяха. Кандидатурите за президентската власт се регистрират, от екзотични до реални, какво е очакването за политическия сезон, в който ще трупаме обещания и проценти, разговор по темата с политолога доц. Борис Попиванов.
По думите му е важно да се отчете широката подкрепа към президента Радев, на събитието присъстваха 188 учредители на инициативния комитет, за издигането му за втори мандат.
"Тази подкрепа идва от различни страни на полтическия спектър, това е втори подобен опит на инстуцията на президенството, защото първи опит бе служебното правителство, където заедно работят хора от различни партии", каза Попиванов. Той смята, че представители на партии, които яростно се противопоставяха в предишния парламент, сега са излъчени заедно да работят в ИК, също там са и голям брой творци и спортисти. "Това, че има трима съпредседатели на ИК, говори че се търси подкрепа в различни съсловия, и стремеж към по-широко ветрило, като нито едно лице от тях не би могло да замени големия Стефан Данаилов от 2016 година", смята политологът. Той открои думите на Радев, че очаква размиване на мажоритарния вот, защото когато има две кампании за изборите, то тогава има опасност едната да измести другата.
"Двете кампании ще се съревновават, но президентската ще надделява над тази за парламентарните избори", смята доц. Попиванов. Той очаква този път партиите да се разберат и да има правителство преди Коледа.
"В крайна сметка един от дефектите на българската демокрация е, че кандидатите за президент се излъчват в последния момент на регистрациите, така че да не може да сме сигурни за тях. Пример, за Франция това не може да стане факт. Там изборите са през май догодина, а вече се знаят имената. У нас съществува постоянно питането, какви са шансовете на Радев, дали ще бъде преизбран. Трудно е, защото дори не знаем срещу кого се изправя", поясни доц. Попиванов.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..