България е пред нови избори. Партиите чертаят поредните комбинации за управление, защото вече на два пъти не успяха. Кандидатурите за президентската власт се регистрират, от екзотични до реални, какво е очакването за политическия сезон, в който ще трупаме обещания и проценти, разговор по темата с политолога доц. Борис Попиванов.
По думите му е важно да се отчете широката подкрепа към президента Радев, на събитието присъстваха 188 учредители на инициативния комитет, за издигането му за втори мандат.
"Тази подкрепа идва от различни страни на полтическия спектър, това е втори подобен опит на инстуцията на президенството, защото първи опит бе служебното правителство, където заедно работят хора от различни партии", каза Попиванов. Той смята, че представители на партии, които яростно се противопоставяха в предишния парламент, сега са излъчени заедно да работят в ИК, също там са и голям брой творци и спортисти. "Това, че има трима съпредседатели на ИК, говори че се търси подкрепа в различни съсловия, и стремеж към по-широко ветрило, като нито едно лице от тях не би могло да замени големия Стефан Данаилов от 2016 година", смята политологът. Той открои думите на Радев, че очаква размиване на мажоритарния вот, защото когато има две кампании за изборите, то тогава има опасност едната да измести другата.
"Двете кампании ще се съревновават, но президентската ще надделява над тази за парламентарните избори", смята доц. Попиванов. Той очаква този път партиите да се разберат и да има правителство преди Коледа.
"В крайна сметка един от дефектите на българската демокрация е, че кандидатите за президент се излъчват в последния момент на регистрациите, така че да не може да сме сигурни за тях. Пример, за Франция това не може да стане факт. Там изборите са през май догодина, а вече се знаят имената. У нас съществува постоянно питането, какви са шансовете на Радев, дали ще бъде преизбран. Трудно е, защото дори не знаем срещу кого се изправя", поясни доц. Попиванов.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..