Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Страсбург гражданите на ЕС дебатират бъдещето на Европа


През изминалите два уикенда 400 европейски граждани, избрани на случаен принцип, участваха в Страсбург в първите два  граждански панела на Конференцията за бъдещето на Европа. Те са първата по рода си мащабна форма за включването на гражданите в дискусиите за това как трябва да се промени ЕС, за да отговори на бъдещите предизвикателства. Първите два панела обсъждаха намаляването на младежката безработица, по-добрата социална закрила на всички работници, достъпа на всеки човек до  култура и спорт, европейските ценности и демокрацията.

В Гражданските съвети участват по 200 представители и освен, че са избрани на случаен принцип, в тях жените и мъжете са по равен брой, а живеещите в градските и селските райони са представени пропорционално. Младите хора от 16 до 25 години са една трета от всички членове. Българската студентка Магдалена Савова е една от тях. Важно за нея е да чуе другите какво мислят за проблемите на ЕС. Очаква Съюзът да остане отворен за движение, да има свобода на избора къде да живее и равни възможности за всички за развитие. За 57- годишната Каролин Перети от Франция вниманието към младите хора трябва да е приоритет. „Исках да обсъдим теми като икономиката, социалната справедливост, училищата, образованието и цифровия преход“, казва тя

До 17-ти октомври предстои да заседават и останалите два панела, които ще обсъждат измененията на климата, околната среда и здравеопазването, както и миграцията и мястото на ЕС в света.

Трима от българските евродепутати са избрани за представители на Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа. Илхан Кючук, Ева Майдел и Ангел Джамбазки участват в дискусията с различни очаквания и позиции.

Според Илхан Кючук дизайнът на Европейските институции е направен за 20-ти век, а не за 21-ви век. „Европа се опитва да играе геополитическа роля, без да бъде политически съюз. По думите му, Европа трябва да търси своя нови облик, защото в противен случай рискува да не се промени и да повтори негативния опит с отхвърлянето на Конституцията и инициативата на еврокомисар Вивиан Рединг преди години. „Т.е. третият опит трябва да е нещо повече от първите два“, смята Кючук.

За Ева Майдел Конференцията не трябва да обсъжда направеното вчера, а да реши как ЕС да стане по- ефективен, да служи по- добре на гражданите за в бъдеще. Тя ще настоява ЕП да има реална законодателна инициатива. Това, според нея, ще бъде една смислена промяна.

Ангел Джамбазки е сигурен, че дебатите ще сблъскат две противоположни визии за ЕС. Едната ще иска промяна на договорите в посока превръщане на ЕС във федерация, а другата, на която той е защитник, е ЕС да бъде повече от международна организация, но не и единна държава. „Идеята на тази Конференция е да се подготви промяна на договорите“, казва Джамбазки.

Според Гергана Паси от ПанЕвропа дебатът за бъдещето на ЕС, който тече в момента, е различен от този при приемането на Лисабонския договор. „Това беше дебат отгоре-надолу. За разлика от него идеята сега е дебатът да тръгне отдолу – нагоре и ние не знаем каква е целта, която ще постигнем. И да ние трябва да дадем отговор на въпроса виждаме ли Европа като решение на нашите проблеми или смятаме, че собствените ни държави са по- сопособни да ги решат. Аз имам много ясно виждане по този въпрос и по- скоро клоня да подкрепя ЕП в този микс от различни институционални виждания за развитието на ЕС“, коментира Гергана Паси.

Всеки един от четирите съвета ще заседава три пъти. След приключването на първите дискусии, които са между 17 септември и 17 октомври в Европейския парламент в Страсбург, през ноември ще се проведат вторите, които ще са онлайн, а третите сесии са планирани през декември и януари в различни градове от ЕС, ако позволява здравната ситуация. Резултатите от панелите, които са общо четири ще спомогнат за изготвяне на заключенията от конференцията през следващата година.

 За да се осигури максималното участие на хората е създадена онлайн платформа на Конференцията за бъдещето на Европа, в която всеки гражданин може също да изрази позицията си и се включи в дискусиите




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06