Говорим с политолога доц. Иван Начев за политическите партии, които отстъпиха на инициативните комитети в битката за президентската надпревара, за новите формации и за нагласите на българите да се разходят трети път до урните, как едни досиета в междунарно разследване търсят политици с фирми и у нас.
Доц. Начев каза, че у нас трудно отиграваме ситуацията с подобни разкрития, от "Досиетата Пандора" до ударите на Закона Магнитски. "Макар България да е добре поставена в международно отношение, и че претендираме, че добре владеем тази среда, то наблюдаваме слаби реакции във вътрешно - политическото пространство и на правосъдно ниво. Видно е, че имаме някакви дефицити как да разбираме подобен род разкрития, т.е. какво да правим ние, когато има такива разкрития. Помним дискусията с т.нар. български политици, засегнати от Магнитски, от която не последваха сериозни разследвания. Вторият голям проблем е политически, защото не сме готови да реагираме като общество в една такава среда", уточни Начев. Според него по отношение на Делян Пеевски не сме изненадани, защото отдавна знаем за него и семейството му, и свързаните фирми.
"Изненадани сме днес, че започнаха да се вкл. в списъците и българи, макар да имахме някакви подозрения", допълни доц. Начев. Той посочи, че не само второ име ще има в разследването, и други имена, но въпросът е какво да очакваме след това, като няма реакция от държавата.
Изборите на 14 ноември: "Както изглеждаха скучни президентските избори, сега вече те започнаха да стават интересни, защото се обявиха други играчи на терена. Водещи ще са президентските избори, защото всяка една от партиите вече има инициативен комитет, зад който застава, сега е модерно. Предстои консолидация на партиите, защото се водят две различни кампании. Големите партии ГЕРБ и БСП искат да имат свой играч на терена.
"Ние говорим за едно уравнение с доста неизвестни, но още нямаме кампания, което ще се окаже съществено в борбата. Появяването на кандидатурата на Лозан Панов е естестевна, защото той беше опозиция на предишните управляващи от ГЕРБ, мандатът му изтича, кариерата му в правосъдната система изтича и той търси място, като някои от париите го припознават. Тази битка обаче може да го изхаби, в случай, че партиите решават да го предложат за бъдещ напр. главен прокурор", каза политологът. Той очаква съставяне на правителство след третия вот.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..