Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списанието на българите в Унгария на 30 години

| обновено на 31.10.21 в 11:34

„Хемус“ е двуезично списание за обществен живот и култура, основано в Будапеща през 1991 година. Списанието е издание на българската общност в Унгария, но не е затворено в нея. В продължение на 30 години, то представя българската култура в нейните различни проявления – литература, изобразително изкуство, театър, музика и танц, история и обществени науки, чрез авторски текстове, разговори, интервюта и кръгли маси. През 2013 година, списание „Хемус“ получава учредената същата година награда на Фонд „13 века България“, за българска медия по света. 

През месец октомври, годишнината на списанието бе отбелязана със събития, в няколко големи града в България. В събитието в Пловдив, участваха още Габриела Хаджикостова, която през 1996 година, основава в Будапеща българската театрална формация „Малко театро“, както и музикантът и художник Николай Иванов ОМ. Част от събитието бяха и Красимира Кръстанова, декан на философско-историческия факултет на ПУ и Борис Минков от списание „Страница“, София.

„В началото на 90-те години в Унгария, се появявиха възможности, за националните малцинства да създадат свои печатни органи, да получат по-широка културна автономия. След това, тези права бяха затвърдени в специален закон. Нашето списание беше едно от първите, което беше създадено. При представянето на списанието в София, Пенка Ватова, която е изследовател на периодичния печат каза, че няма такова българско литературно списание в условията на свободен печат, което да е излизало толкова дълго време“, сподели за радио Пловдив, главният редактор на списанието от 2001-на година, Светла Кьосева. 

При гостуването на екипа на „Хемус“ в Пловдив, тя разказа повече за списанието, за българската общност в Унгария, за българското училище в Будапеща, което съществува над 100 години и за това, как оцелява то и културата в условията на пандемия, от гледна точка на реалността в Унгария. Интересуват ли се българите в Унгария, от обществения живот в България?

Светла Кьосева живее и работи в Будапеща. Завършва история и философия в СУ "Св. Климент Охридски". Освен, главен редактор на списание "Хемус", тя е и редактор на радиопредаване на български език в Унгарското радио. Превежда съвременна унгарска поезия и проза. В неин превод, в България, са излезли над 200 публикации и близо 40 самостоятелни книги.

Светла Кьосева, гостува в неделния „Шейкър“.

Чуйте повече, в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36