Намерени са множество животински кости от различни домашни и диви животни (говеда, сърни, овце, язовци, диви свине и др.). Препоръката на експертите от МК е работата да продължи през 2022 година, и да се навлезе в дълбочина на пластовете.
Близо 90 % от находките са със следи от човешка обработка. "Доказа се също, че пещерата е била обитавана от огромната пещерна мечка, праисторически вид, изчезнал преди около 23 000 г.", съобщи Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе. Той смята, че по-интересната част на проучванията предстои, защото не са стигнали до кота нула.
Пещерата е свързана с най-ранните тракийски племена, населявали Западните Родопи, които въвеждат желязото като основна производствена суровина в края на II – началото на I хил. пр. Хр. Най-вероятно в околностите на пещерата съществуват селище и могили от периода XIV – XI в. пр. Хр., чието издирване ще се извърши следващата година.
"Проучванията през следващата година ще обхванат както входната галерия, така и основната зала, където се предполага, че нейното обитаване е още от каменно-медната епоха – V – VI хил. пр. Хр.", съобщи археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Тя уточни, че предстоят изследвания от патолози на намерените човешки останки със следи от редки малформации.
Археолози и спелеолози ще кандидатстват с проект пред НИНКН за статут на паметник на културата на пещерата, със съответна охранителна зона.
Открити са керамични фрагменти от трапезни съдове (чаши, амфори, паници и купи) и кухненски съдове (гърнета и хранилища). По-голямата част от тях са украсени с врязани линии и насечки, набождания и ямички, инкрустирани и с графитно покритие. Датират от периода на къснобронзовата и ранножелязната епоха. Просечена и трасирана е вече екопътеката до пещерата. Предстои нейното довършване и поставянето на туристическа маркировка, допълват от община Чепеларе.
Пещера Чая е образувана в скален масив от Чепеларската свита. Запазената ѝ дължина е 44 м, ширината ѝ е от 1,90 до 15 метра, височината над 3,50 м. Намира се на 40 минути от лифтовете над Чепеларе, или на 3 км. Работата на екипа изследователи се финансира от общината.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..