Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиците, лекуващи COVID-19, може да стигнат до бърнаут

Може да се предпазят с ваксинирането на повече хора

| обновено на 14.12.21 в 16:57
доц. д-р Стефан Попов - нач. Клиника по психиатрия, УМБАЛ "Св. Георги" Пловдив
Снимка: Уеб сайт, МУ Пловдив

“Високи нива на тревожност, безсъние, депресивни симптоми“ – това са симптоми, които вече се наблюдават при българските медици, които работят в структурите за лечение на COVID-19. Tова сподели в ефира на предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив доц. Стефан Попов, началник на Клиниката по психиатрия и медицинска психология на УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив. По думите му, на проблема не се обръща достатъчно внимание, а той е много сериозен, тъй като те всеки ден се срещат със смъртта не от сега.

„Ковид-пандемията се оказа онази капка, която прелива чашата. Така че вероятно в скоро време ще видим това, което наричаме бърнаут с много тежки последствия – с груби нарушения в емоционалната сфера, с  апатия, с липса на всякакъв интерес към работа и оттам вече значим спад в професионално и социално функциониране“ – псочи доц. Попов.

За да предпазим медиците, трябва да се намалят стресогенните им фактори или наплива на пациенти към структурите, които лекуват коронавирус. А това, според него, може да се постигне: „...когато нашето население се ваксинира масово. Това трябва да бъде основната задача оттук нататък“.

Доц. Попов обяви, че при пациентите също се натрупва дистрес. „Това, че страхът нарастна,  роди още една нова фобия към многото фобии, ковид-фобия, която ще играе доста голяма роля. Тя ще води до силно снижение на социалните контакти между хората, което вече го виждаме, поради страха“.

По-нататък погледнато, доц. Попов очерта възможността този личностов дистрес да премине в телесни симптоми, като артериална хипертония, исхемична болест на сърцето или много други. А още по-нататък „може да се стигне до посттравматичен стрес, като при хора, които са преживели концентрационни лагери, войни, плен и т.н“ – посочи той.

Пътят да се противостои той отново заяви, че е ваксинирането. „И второ нещо – да се търси по-често консултация, например с психиатър“.

Цялото интервю с още информация може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

1454 лв. е нетната заплата за издръжка, 62% не я достигат

2616 лв. са нужни на месец на 3-членно семейство, за да се издържа. Това сочат данните на най-новото изследване на Института за социални и синдикални изследвания и обучение на КНСБ за третото тримесечие на годината. С още информация в предаването "Ден след ден" -  Росица Антова , научен секретар на института. Тя подчерта, че храните и стоките от..

публикувано на 24.10.24 в 15:20

Няма подоходна политика, демографията го показва

„Увеличението на минималната работна заплата на 1077 лв. от 2025 г. ще подобри живота на една част от населението на страната ни, въпреки това тя е далеч от жизнения минимум. Работодателите няма да успеят да задържат висококвалифицирани работници, ако техните доходи се изравнят с тези на нискоквалифицираните. Това също така показва, че и те са..

публикувано на 24.10.24 в 10:28

80% от студентите на ТУ желаят реализация и кариера в България

Заместник-ректорът на ТУ –София по Международна дейност и интеграция проф. Лидия Гълъбова откри 18-то издание на традиционния форум „Ден на кариерата“- Пловдив. Изложението се провежда по инициатива на ръководството на филиала и на „Център Кариера и възпитаници“ на ТУ-София в централното фоайе на IV-ти учебен корпус на ул.“Цанко Дюстабанов“ 25  с..

обновено на 23.10.24 в 20:25

Далеч сме от единна политика на БРИКС срещу Запада

"Такава група като Русия, Иран и Китай има едни икономически и политически интереси. Останалите страни имат различна икономика, различна свързаност със Запада и е сравнително трудно тази групировка да има някаква единна политика". Това каза икономистът проф. Ганчо Ганчев за страните в БРИКС. Форум на организацията се провежда в руския град Казан...

публикувано на 23.10.24 в 16:50

От показните акции не може да се очаква сериозна ефективност

Защо години наред никой не смее да каже за кои партии се купуват гласове? Защо разследванията не помагат купувачите на гласове да бъдат осъждани? Питаме бившия  министър на вътрешните работи и действащ адвокат Емануил Йорданов. „Аз винаг исъм бил против показните акции и не мисля, че от тях може да се очаква някаква сериозна ефективност. Не..

публикувано на 23.10.24 в 16:49