В програма "Точно днес" на Радио Пловдив пулмологът д-р Александър Симидчиев, заместник-председател на парламентарната здравна комисия, коментира решението на Румъния да махне почти всички ограничения срещу разпространението на заразата и колко далече е България от подобно решение.
Със сигурност изпълнителната власт прави постоянен мониторинг и анализ на ситуацията и очаквам в скоро време министърът на здравеопазването и съответно колегите от дирекция "Обществено здраве" да направят анализ, който да покаже, че вече голяма част от ограничителните мерки трябва да отпаднат. Не, че те се спазват много, т.е няма да има голяма разлика за обикновения човек, но така или иначе поне формално трябва да отпаднат мерките с след като чистота на новозаразени е ниска и броя на смъртните случаи е вече спаднал . Единственото притеснение, което остава е, че поради ниското ниво на ваксиниране рисковете за бъдещи вълни са такива, каквито бяха и преди. За разлика от държави, които свалиха мерките след постигане на 80% или 90% ваксиниране на населението -тогава основателно като се свалят мерките населението е в голяма степен защитено от тежко боледувани и използване на здравен ресурс. Докато при нас, ако се надигне нова вълна от поредния вариант ще си имаме поредната вълна с поредния брой хоспитализирани и поредния брой загинали.
Според д-р Симидчиев ваксинацията у нас не се случи по редица причини и антиваксърството не е основната. Той смята, че е логично да отпадне и тестването на децата в училище.
На въпрос дали има ли риск от внасяне на допълнителна зараза поради бежанската вълна д-р Симитчиев отговори, че такъв има и не само по отношение на ковид.
Ковидът е ясен проблем и той в значителна степен може да бъде лесно решаван. Симптоматичните хора да бъдат тествани още на самия граничен пункт и изолирани съответно. Проблемът е малко по-широк, защото ваксинационото покритие със стандартните детски ваксини в Украйна е по-ниско отколкото е в ЕС и в България. Тоест част от децата, които навлизат заедно с бежанците са с по-ниско ваксинационно покритие и съответно заболявания като морбили,като паротит, като детски паралич са заболявания, за които не всички деца, които влизат в държавата ни са ваксинирани и това е проблем, който заедно с доц. Ангел Кунчев гледаме как може да го решим максимално бързо - да се използават наличините ваксини и за българските деца включително, за да може да се покрият децата, които влизат в момента, за да може, ако те решат и се включат в учебния процес да бъдат защитени. Стига да има административно решение от МЗ тези деца могат да бъдат покрити с наличния ресурс от ваксини, каза д-р Симидчиев
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..