Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограничителните мерки срещу ковид постепенно ще отпадат

Поради ниската ваксинация у нас е възможно да има и нова ковид вълна

Снимка: БНР


В програма "Точно днес" на Радио Пловдив  пулмологът д-р Александър Симидчиев, заместник-председател на парламентарната здравна комисия, коментира решението на Румъния да махне почти всички ограничения срещу разпространението на заразата и колко далече е България от подобно решение.

Със сигурност изпълнителната власт прави постоянен мониторинг и анализ на ситуацията и очаквам в скоро време министърът на здравеопазването и съответно колегите от дирекция "Обществено здраве" да направят  анализ, който да покаже, че  вече голяма част от ограничителните мерки трябва да отпаднат. Не, че те се спазват много, т.е няма да има голяма разлика за обикновения човек, но така или иначе поне формално трябва да отпаднат мерките с след  като чистота на новозаразени е ниска и броя на смъртните случаи е вече спаднал . Единственото притеснение,  което остава е, че поради ниското ниво на  ваксиниране рисковете за бъдещи вълни са такива, каквито бяха и преди. За разлика от държави, които свалиха мерките след постигане на 80% или 90% ваксиниране на населението -тогава основателно като се свалят мерките населението е в голяма степен защитено от тежко боледувани и  използване на здравен ресурс. Докато при нас, ако се надигне нова вълна от поредния вариант ще си имаме поредната вълна с поредния брой  хоспитализирани и поредния брой загинали.

Според д-р Симидчиев ваксинацията у нас  не се случи по редица причини и  антиваксърството не е основната. Той смята, че е логично да отпадне и тестването на децата  в училище.

На въпрос дали има ли риск от внасяне на допълнителна зараза поради бежанската вълна д-р Симитчиев отговори, че такъв има и не само по отношение на ковид.

Ковидът е ясен проблем и той в значителна степен може да бъде лесно решаван. Симптоматичните хора  да бъдат тествани още на самия граничен пункт и изолирани съответно. Проблемът е малко по-широк, защото ваксинационото покритие със стандартните  детски ваксини в Украйна е по-ниско отколкото е в ЕС и в България. Тоест част от децата, които навлизат заедно с бежанците са с по-ниско ваксинационно покритие  и съответно заболявания като морбили,като  паротит, като детски паралич са заболявания, за които не всички деца, които влизат в държавата ни са ваксинирани и това е проблем, който заедно с доц. Ангел Кунчев гледаме как може да го решим максимално бързо - да се използават наличините ваксини и за българските деца включително, за  да може да се покрият децата, които влизат в момента, за да може, ако те решат и се включат в учебния процес да бъдат защитени.  Стига да има административно решение от МЗ тези деца могат да бъдат покрити с наличния ресурс от ваксини, каза д-р Симидчиев

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56