Под мотото „Мобилизиране на ресурси за борба с туберкулозата. Спаси животи“ Световната здравна организация и целият свят отбелязват за 40 път Световния ден за борба с туберкулозата – най-сериозното бактериално заболяване. Годишно от него умират по милион и половина души.
Настъпилите в годините промени в туберкулозното заболяване и новите рискови фактори в програма "Точно днес" коментира доц Владимир Ходжев – председател на Българското дружество по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги“.
Според него туберкулозата съпътства човечеството още от зараждането му, а днес в условията на ковид пандемията пред медицината съществуват нови предивикателства.
" Един милион и половина годишно почиват от туберкулоза. Сравнете цифрата с починалите от ковид през цялата пандемия до сега - 6,1 милион и ще видите, че туберкулозата е поне съпоставима с ковид, но някакси това не е пред очите на обществото. По време на епидемията с ковид наблюдаваме една неблагоприятна тенденция, защото СЗО предупреждава, че смъртните случаи се увеличават за първи път от години. Причината е, че повечето средствата и ресурс се пренасочват с борбата с коронавируса като това не е само материален ресурс, а и човешки. Почти всички наши структури са ковид отделения, а нашите колеги, пневмофтизиатри, работят в тях на пръва линия в бобрата с инфекция, но те са свикнали да се борят с инфекциозните заболявани", обясни специалистът.
Той припомни, че България е много добре поставена относно БЦЖ ваксинацията.
"От 1951 година ваксината срещу туберкулоза е приета като задължителна. Нашата страна е първа в Европа и втора в света, след Япония, във въвеждането на ваксината. А сега сме последни по отношения на ваксинацията срещу ковид и нашето общество трябва да се замисли", допълни доц. Ходжев.
По думите му туберкулозата през 20 век е основен бич, водещо инфекциозно заболяване. В Европа, включително и у нас, тя е поставена под контрол. Той уточни, че това е станало благодарение на три фактора - на първо място благодарение на ваксина, на второ място медикаменти и на трето-логистиката, организацията за борбата с това заболяване - изграждането на диспансерната мрежа в България.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..