Под мотото „Мобилизиране на ресурси за борба с туберкулозата. Спаси животи“ Световната здравна организация и целият свят отбелязват за 40 път Световния ден за борба с туберкулозата – най-сериозното бактериално заболяване. Годишно от него умират по милион и половина души.
Настъпилите в годините промени в туберкулозното заболяване и новите рискови фактори в програма "Точно днес" коментира доц Владимир Ходжев – председател на Българското дружество по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги“.
Според него туберкулозата съпътства човечеството още от зараждането му, а днес в условията на ковид пандемията пред медицината съществуват нови предивикателства.
" Един милион и половина годишно почиват от туберкулоза. Сравнете цифрата с починалите от ковид през цялата пандемия до сега - 6,1 милион и ще видите, че туберкулозата е поне съпоставима с ковид, но някакси това не е пред очите на обществото. По време на епидемията с ковид наблюдаваме една неблагоприятна тенденция, защото СЗО предупреждава, че смъртните случаи се увеличават за първи път от години. Причината е, че повечето средствата и ресурс се пренасочват с борбата с коронавируса като това не е само материален ресурс, а и човешки. Почти всички наши структури са ковид отделения, а нашите колеги, пневмофтизиатри, работят в тях на пръва линия в бобрата с инфекция, но те са свикнали да се борят с инфекциозните заболявани", обясни специалистът.
Той припомни, че България е много добре поставена относно БЦЖ ваксинацията.
"От 1951 година ваксината срещу туберкулоза е приета като задължителна. Нашата страна е първа в Европа и втора в света, след Япония, във въвеждането на ваксината. А сега сме последни по отношения на ваксинацията срещу ковид и нашето общество трябва да се замисли", допълни доц. Ходжев.
По думите му туберкулозата през 20 век е основен бич, водещо инфекциозно заболяване. В Европа, включително и у нас, тя е поставена под контрол. Той уточни, че това е станало благодарение на три фактора - на първо място благодарение на ваксина, на второ място медикаменти и на трето-логистиката, организацията за борбата с това заболяване - изграждането на диспансерната мрежа в България.Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..