Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се дефицитът на газ в ЕС да бъде 62 млрд. куб. м.

| обновено на 28.03.22 в 11:08
Васко Начев
Снимка: стопкадър

ЕС и САЩ подписаха споразумение за създаване на служба, която да работи за намаляване зависимостта на Европа от руските изкопаеми горива. Това обяви в края на миналата седмица американският президент Джо Байдън в Брюксел. Съединените щати се намират в последната фаза на план за доставка на до 15 милиарда кубически метра втечнен природен газ на ЕС до края на 2022 г., съобщи "Файненшъл таймс".

Възможностите за България за втечнен газ с доставките от САЩ за Европа, отказът от руски газ - вариант или не, коментар по темата на Васко Начев, енергиен експерт. 

За прогнозата за по-скъп газ в България: "Няма да се сбъдне изцяло прогнозата за сериозно увеличаване на цената на синьото гориво. Ще разберем каква ще е на 1 април, защото колебанията през март в цената са големи. Очаквам средно месечната цена да не е с такива високи нива, каквито бяха обявени от "Булгаргаз" - за 58% увеличение от април."

Синьо гориво към България и ЕС от САЩ: Към днешна дата получаваме в ЕС, около 25 млрд м3 газ на година от САЩ. Те обещаха 15 млрд. м3, което е едва 10% от газа, който идва от Русия. Все пак е глътка въздух в тази посока, за съжаление нещата в газовите доставики не стават от днес за утре. За съжаление ще се отвори един дефицит от 62 млрд. м3, които няма откъде да постъпят."                                

"Катар също отговори на Европа, че не може да очаква чудеса. За съжаление никой не може да достави количества от 155 млрд. м3 природен газ, които постъпват годишно от Русия", каза Начев.

"Политика, която години беше водена в грешната посока, няма как да бъде компенсирана от днес за утре", смята Васко Начев. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35