Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравното министерство няма да направи нужните промени в ЗЛПХМ

Имуноглобулините за лупус няма да се поемат от НЗОК

Животоспасяващо лечение, само за пациенти, които могат да си го позволят

След 12 години болните с диагноза системен лупус у нас все още търсят достъп до животоспасяващия медикамент - "Имуновенин", който  здравните институции отказват да включат в списъка за безплатни лекарства, а високата му цена е недостъпна за повечето от пациентите. За проблема в програма "Точно днес" разказа Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания и председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване. Тя обясни, че имуноглобулините се използват не само като поддържаща терапия, за някои от пациентите те са единственото възможно лечение.
"Това е битка, която организацията води вече 10 години с прекъсвания и възобновяване на комуникацията с институции и фирмата производител, която е на подчинение на МЗ. Единственото решение, което се надявахме да се случи, беше миналата година по време на служебното правителство, когато служебният здревен министър направи предложение за промяна на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, за да може имуноглобулините , тъй като те -  за лечение на лупус, се прилагат off-label, т.е лупус не фигурира в кратката характеристика на медикамента, да може да се заплащат от здравната каса при определени условия. Това предложение беше подкрепено и от специалистите по ревматология, Дружеството по ревматология и ЕС по медицинската специалност. Предложението за промяна беше публикувано и за обществено обсъждане. След това трябваше новото ръковоство на МЗ и новото НС да го приемат", обясни Ботева.

По думите й това не се случва.  След няколко запитвания до МЗ относно промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина , които касаят заплащането на лечението с "Имуновенин" за пациенти с диагноза системен лупус еритематодес от НЗОК, на пощата на Организиация на пациентите с ревматологични заболявания в България идва отрицателен отговор от ведомството.
" В писмото се казва, че на свое заседание на 25.02.2022 г. ръкводоството на министерство на здравеопазването е взело решение, че не приема проекта на Решение на Министерски съвет за одобряване на проект на закон за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Отговорът на Министерство на здравеопазването е кратък и не съдържа никакви обснения или мотиви за това. Най-обидното е, че институция, която трябва да гарантира здравето на българските пациенти, не смята за необходимо да даде обяснение за взетото решение", допълни Ботева.
Тя съобщи, че от името на организацията е изпратено писмо  до Министър председателя, с копие до Министерство на здравеопазването, Председателя на комисията по здравеопазване в НС, комисията за правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите, Омбудсмана на РБ.
Много пациенти също са изпратили  писма до институциите.

"През пролетта на 2021 г. цената на "Имуновенин" беше покачена многократно и стана непосилна за болните. Някой от тях продават имуществото си, теглят кредити, за да могат да осигурят лечението си. Други не успяват да осигурят лечение и това може да е фатално. Ще направим всичко, което е по силите ни, за да се приеме промяната на ЗЛПХМ, защото цената от близо 320 лв. за 10 ампули от медикамента е непосилна за пациентите, категорична е Ботева.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09