Изборният експерт Румяна Дечева смята, че предложението на БСП за връщането на бюлетините в изборния процес цели не увеличаване на представителността на вота, а е по- скоро заявка за явяване на изборите с реверанс към онези избиратели на БСП, които не участваха в изборите миналата година заради въвеждането на машините.
Според нея при въвеждането на машините бяха прикачени много очаквания – за повече прозрачност, за по- малко човешки грешки, за по- бърза и по- точна обработка на резултатите.
"Машините трябваше да бъдат отдавна повсеместно явление и затова много от очакванията не се случиха. Въвеждането им беше кампанийно, в последния момент, шоково през юли миналата година, което внасяше недоверие. В процес на предизборната кампания всеки участник в нея се стреми да се покаже колко по- добър е от останалите. В такъв момент нас ни заливат отвсякъде с притеснения какъв ще бъде ефектът от машините.
Одит никой не предлага, не се отчита какво могат да направят машините. Всички промени се предлагат в 12 без 5, за да може някой нещо да получи. Разговорът сега трябва да е много дълбок, много широк и не съсредоточен върху една възрастова група, а върху цялото общество, което проявява много ниска активност", коментира Дечева.
Наблюденията й показват, че там, където е имало много силен контролиран вот през април 2021-ва година, през юли потоците от хора са липсвали. "Но затова не обвинявам машините, а контрола върху хората. До момента нито една институция в страната не се е задействала, за да възложи анализ. Има институции в чийто мандат е заложен гаранциите на нашите права. Има много прости начини за това, но липсва политическа воля", каза Румяна Дечева.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...