Конференция с кръгла маса на тема: „Войната в Украйна и европейската (дез)интеграция половин година по-късно“ се провежда днес и утре в ПУ „Паисий Хилендарски”. Организатор е „Жан Моне център за високи постижения“ към вуз-а. Подобен формат се проведе само месец след началото на руската агресия и нападението над Украйна.
В програма "Точно днес" събеседник е д-р Тодор Галев, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията - София. Той ще говори в своя доклад по темата: „Дезинформационните наративи за войната в Украйна в българските медии и използването им за местни политически цели“
Лекторите ще споделят факти още и по темата: "Войната в Украйна: дезинформация, фалшиви новини и „пропаганда на омразата“ в борбата за спечелване на умовете и сърцата на българите и европейците"
Д-р Галев каза, че отдавна се занимават и изследват руското политическо и икономическо влияние в Европа. То от своя страна е свързано с хибридните заплахи и дезиноформация от руски източници, които се разпространяват в медиите в Европа и България и страните от региона.
"Следим основните наративи в българските медии, на седмична база, както и това, кои са най-споделяни новини в социалните медии", поясни д-р Галев. Той съобщи, че миналата седмица най-често споделяни са новините за това, че няма украинско настъпление, а руските войски отстъпват тактически. Друг наратив е, че Западът използва Украйна да разпали война с Русия. Отчетено е и ниво на публикации, че Украйна внася за Европа заразено жито, но този акцент е изчезнал бързо от седмицната активност.
"Наративите свързани с енергийната криза се тиражират само от български източници, и те са в голяма степен неверни, като този например, че зимата ще седим без ток, заради новите цени на енергоносителите", заяви д-р Галев. Той пресмята, че в социалните мрежи подобен тип неистини събират от 15 000 до 40 000 интеракции, което сочи 30 000 споделяния и лайквания на наблюдаваните 50 статии.Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..