Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището в Караджово с мисия да задържи децата в клас

Проблемите с преждевременното напускане на училище и преодоляване на затрудненията в обучението вече изглеждат мисия възможна за Основно Училище „Васил Левски“ в с. Караджово. И това е така благодарение на проект „Подкрепа за успех“, в който училището се включва през 2019г. Той продължава до 31 юли тази година.

Сформираните групи за запълване на пропуските в образованието са били по български език и литература, математика, чужд език и човека и природата, обясни директорът на училището Красимира Благоева.

"Проекта изключително подпомогна и разшири предметните области на децата. Помага им и за бъдеща социална и личностна реализация", добави Благоева.

Преди да се сформира групата на базата на тестове се изготвя оценка на знанията на учениците, така че да бъдат подпомогнати най-нуждаещите се. Групите са от не повече от 8 души. Изготвя се и програма за дефицитите на учениците.

"Учителят сам намира своите правилни методи и начини за поднасяне на информация, така че тя да остане трайно в съзнанието на учениците", коментира Красимира Благоева.

Резултатите от програмата забелязват и самите ученици. "Беше ми трудно по български език. Вече обаче започнах да чета", каза едно от децата. Оказа се, че най-сериозни затруднения учениците са имали по математика и по-конкретно с умножението. 

По човек и природа пък с песен децата се учат на това що е екология. И за да покаже, че не само може да пее, но и няма проблеми с четенето Божидара от 3 клас прочете част от песента.

По проекта е назначен и образователният медиатор Бойчо Кочев. Той е от ромски произход, завършил е Основно училище „Васил Левски“ в Караджово. Студент е по биология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и отново се връща в мястото, дало му тласък в живота, за да помага на децата да намерят своя път.

"Когато човек от ромската общност застане пред учениците и родителите, хората започват да вярват в себе си, защото той е постигнал това, което и те самите могат", каза Кочев.

Стойността на проекта е 129 милиона 759 хиляди 359 лв. и се реализира по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от Европейския социален фонд.

Репортажът е част от рубриката за успешните образователни практики, реализирани по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, която цели повишаване на информираността и насочване вниманието на обществото към програмата. Инициативата е съвместна между Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47