Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отговорността за падналия МиГ- 29 не е само на един човек

Пресилено е един полковник непосредствено да ръководи насочването и стрелбата на полета. Това коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив ген. Спас Спасов, председател на фондация „Български Военновъздушни сили“. Поводът е, че Военно окръжна прокуратура София  привлече като обвиняем полк. Методий Орлов по случая с военния пилот Валентин Терзиев, който загина миналата година по време на полет над Черно море. Полк. Орлов е зам.- командир на Авиобаза "Граф Игнатиево" .

Ген. Спас Спасов обясни, че при такива операции има и ръководител,  и подръководители, които наблюдават полета и дават преките команди.

Затова и той е изненадан от посочването на един виновник и добави, че допуска възможността да има допълнения в изводите и решенията на прокуратурата.

„Преди на тези подръководители им се казваше щурмани насочвачи. Те насочват самолета, дават му курс, височина. Ако се наруши някаква безопасна височина, те му дават команда да прекрати снижението или стрелбата.

В стрелбите под главния ръководител има ръководител, който е за стрелби по надводни или наземни цели, ръководител, който насочва самолетите или изтребителите към дадената цел, ръководител на зенитните средства, които стрелят.

Командите се дават от непосредствения ръководител. Той е този, който наблюдава параметрите на екрана. Възможно е когато се е отишло под опасната височина, той да е запитал полк. Орлов – разрешете да прекратя и тогава главният ръководител да е казал – не, продължете още малко. Не съм запознат обаче в такива детайли със случая“, обясни ген. Спасов.

Той уточни още, че в процеса на предварителна подготовка за извършване на полетите се посочват мерките за безопасност, сред които е и минимална безопасна височина. С тях е запознат и пилотът.

По думите му тук има две грешки. Първата е загуба на пространствена ориентация от страна на пилота. Втората, която е и основната, недостатъчна подготвеност на екипажа във въздуха и тези, които ръководят полета. Като причина за недостатъчната подготвеност ген. Спасов посочи политиците, тъй като от тях зависи какъв ще бъде отпуснатият ресурс за летателни часове.

„Когато няма ресурс за летене, се допускат и такива инциденти“, добави ген. Спасов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47