Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова изложба за Небет тепе представя РАМ-Пловдив

"Небет тепе не е разкрило всичките си тайни", казва археолог София Христева

| обновено на 06.12.22 в 17:07

Регионалният археологически музей в Пловдив открива днес, 6 декември нова временна изложба озаглавена „Античен хамбар от Небет тепе, Пловдив“. Почитателите на археологията и историята на Пловдив ще могат да се запознаят отблизо с изложбата, представяща малка, но представителна извадка от проучените структури на Небет тепе през последните три археологически сезона, съобщиха от музея.

Първите проучвания на обекта са направени от Димитър Цончев през далечната 1934 г., а в последните години – 2016, 2017, 2021 г. от София Христева, археолог от РАМ – Пловдив и куратор на изложбата

Изложбата е фокусирана върху античен хамбар (края на II - до средата на III век), обслужващ военните, охраняващи крепостната стена и разказва за опожарения от готите Филипопол през III век. 

Представени са предмети на бита като съдове за съхранение на храни и течности, за готвене и сервиране, оръдия на труда, оръжия, медицински инструменти. Сред по-представителните находки са вносна амфора от остров Крит, бронзови апликации от конска сбруя и сребърни монети. 

Изложбата се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, финансирала археологическите разкопки на проекта за консервация и реставрация на Небет тепе – „По крепостните стени на Филипопол“.

Експозицията може да бъде видяна в периода 6 декември 2022 – 28 февруари 2023 г. /зала VIII на музея/

Може да научите повече от интервюто със София Христева, от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51

НБ „Иван Вазов“ издава безплатно читателски карти

В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти.  Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..

публикувано на 23.05.25 в 05:40