За провеждане на мисия „Македония“ в страни от Европейския съюз, както и в САЩ, призоваха учени, свързали част от изследователската си работа с югозападната област, част от която е и Република Северна Македония. Тази мисия, според инициаторите, трябва да е посветена на българската позиция по езиковедските и историческите спорове с Република Северна Македония, както и с тези за човешките права. Още от историка проф. Пламен Павлов, който е част от този екип.
"Много се надяваме да има някаква полза за държавата от тази малко авантюристична мисия, която осъществихме по покана на евродепутатите Ангел Джамбазки и Андрей Ковачев, както и на почти цялата българска група. Видяхме, че голяма част от евродепутатите в Страсбург изобщо не са знаели за какво става дума. Изложихме аргументи, с които не накърняваме с нищо интересите и чувствата на хората в РСМ".
Проф. Павлов подчерта, че колегата му проф. Николай Овчаров е бил напълно прав, настоявайки за продължение на програмата "Мисия България", която двамата осъществиха съвместно в 14 европейски държави през 2018-та и 2019-та г. за популяризиране на българското културно-историческо наследство и която е имала много добър ефект. Никой тогава не е изразил несъгласие с нещо.
Той попита обаче какво повече трябва да стане сега в Северна Македония, визирайки зверския побой над Кристиян Пиндиков, стрелбата по българския клуб и опита за палеж на българския културен клуб в Битоля, за да бъдат взети някакви мерки от страна на македонската държава.
По думите на проф. Павлов, президентът Румен Радев е заел правилна позиция по отношение на случващото се.
"Трябва да имаме една умерена линия, в никакъв случай обаче не трябва да се плъзгаме по популистките тези, а да разясняваме своите позиции".
Като бивш председател на Агенцията за българите в чужбина, проф. Павлов подчерта, ме страната ни трябва да има постоянни действия за популяризиране на българските интереси на дипломатическото поле. Той припомни как е огранизирал през 2000-та година общ събор на българската диаспора в чужбина и тогава групата от Македония е била доста представителна по численост.
"Необходима ни е ценна, бавна, последователна работа, повече активност и най-вече това да бъде "со кротце и со благо".
Повече - интервюто в звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..