Община Пловдив продължава да налага санкции за неправилно паркиране, но вече на основание Законът за движение по пътищата, а не Наредбата за обществения ред. Това е отбелязано и на стикерите, които се лепят на колите на нарушителите, заяви за Радио Пловдив зам.-кметът по обществения ред и сигурност Йордан Ставрев по повод на решението на ВАС, че фишовете по стъклата на автомобилите са незаконни.
Той допълни, че от края на 2022 година има издадена заповед на кмета на Община Пловдив, с която се упълномощават служители на Общинска охрана и Общинска полиция да налагат санкциите по Закона за движение по пътищата, а не по Наредбата за обществен ред и сигурност.
"Преди 4-5 месеца имаше паднали наказателни постановления пак по тази причина на първа съдебна инстанция. И ние след като се запознахме с проблема сме въвели в порядък издаването на тези фишове по Закона за движение по пътищата. Там има текст чл.98, ал.1, т.6, който дава право на кмета да упълномощава негови служители, които да налагат санкции и глоби. Ние от 4-5 месеца не прилагаме текстове от Наредбата за паркиране и спиране, само по Закона за движение по пътищата санкционираме и издадените фишове от края на миналата година са законосъобразни, допълни зам.-кметът.
В момента се оглежда Наредбата на общината, правната дирекция работи и по други наредби, за да бъдат синхронизирани с изискванията.
Припомняме, че с решение от 6 март ВАС обяви за нищожни чл. 42, ал. 1-4 и чл. 43, ал. 4 от Наредбата за организацията на движението и паркирането , които регламентират налагането на глоба с фиш, който се лепи на стъклото на автомобила и налагане на административно наказание, ако санкцията не се плати в 7-дневен срок. Обявяването на двата члена за нищожни е с аргумент, че повтарят текстове от Закона за движение по пътищата.
Казусът стигна до ВАС след жалба на двама шофьори от Пловдив и София за фишове, написани им за неправилно паркиране по Наредбата за организацията на движението и паркирането в града.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...