Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търси се компромис за исканото повишение на заплатите

Мартин Димитров
Снимка: БГНЕС

Правителството води разговори с представители на протестиращите в отделните държавни сектори във връзка с исканията им за по-високи заплати и се търси междинно компромисно решение, каза в ефира на предаването на Радио Пловдив „Точно днес“ депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. Той обаче подчерта, че принципът, който се спазва е, да не се увеличават възнагражденията на тези, които са получили увеличение миналата година.

Според Димитров трябва да се има баланс.

„Ако изпълним това, което искат БСП – да се раздава на всички по много, това е сигурен път към фалита, Гърция ни показа как раздаваш много на всички и фалираш, и като фалираш, тези, на които си им вдигнал заплатите, не могат да ги получават“, припомни депутатът.

По думите му не може да се жертват други пера от бюджета като капиталови разходи, а също и разходи в здравеопазването и образованието, които ще ги направят по-ефективни. За целта обаче трябва да има по-дълго време редовно правителство, за да може да се случват нещата. Само така  приходните агенции – НАП и Митниците, ще започнат да работят по-добре.

„От 20 години не сме имали такава ситуация и това да нямаме правителство беше един опасен експеримент на служебното правителство и Румен Радев. Този експеримент включваше в себе си твърдения за огромни дефицити от 6,5%. Нямаше нужда да се отправят такива твърдения, защото сега виждате, че се приема един бюджет с дефицит от 3%, което означава явно стабилизиране на държавата. И ние трябва да обясняваме, че публичните финанси са в ред, че са стабилни и не може да се говори за криза в тези финанси, както твърдеше служебното правителство. Сега ще ни трябват месеци обаче, да убедим международните среди, че нещата са стабилни“, каза още Димитров.

И добави, че е хубаво държавата да се стреми към 0% дефицит, но все пак трябва да се отчетат и фактори, като ковид кризата и войната в Украйна.

Мартин Димитров е категоричен, че България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, тъй като тези две решения ще донесат икономически растеж и развитие.

„В новата ситуация плащаме цената на служебното правителство и Румен Радев и тази цена е, че първата възможна дата за влизане в еврозоната от днешна гледна точка изглежда 1 януари 2025 година. Надявам се международната конюнктура да е благоприятна към нас и да няма нови кризи, така че да можем да влезем в този срок. Второто много важно нещо е Шенген и там се правят усилия още до края на тази година да се присъединим. Виждате опашките от тирове, които са на Русе и Видин, това спира развитието на българската икономика. Влизането в Шенген много сериозно ще улесни този процес, то трябва да бъде подкрепено с нов мост край Русе, както и пускане на фериботите край Русе и Видин. Тези мерки, предприети съвместно, ще донесат растеж на икономиката“, допълни още Мартин Димитров.

Цялото интервю с Мартин Димитров можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43