Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двоен кантаросовиден съд от 11-9 век пр. Хр. откриха в пещера Чая

Има много находки, повече отколкото очаквахме, пещерата е перспективен обект, каза София Христева

| обновено на 29.08.23 в 11:58 | Интервю
4
Снимка: Музей на родопския карст

Интересните археологически открития на лято 2023 тепърва ще бъдат обобщени и документирани. В програма "Точно днес" разказваме за разкопките на екипа в пещерно обиталище "Чая" над Чепеларе.

Повече от интервюто със София Христева, археолог в Регионалния археологически музей - Пловдив. Тя работи в тясно сътрудничество с Музея на родопския карст, вече трета поред година. Дали и тази година проучванията дават интересни резултати и хвърлят повече светлина върху обитаването на пещерите в миналото, ще разкаже ръководителят на екипа.

Археологическите проучвания в пещера "Чая" започнаха от 8 август. Усилията на археолозите са насочени главно в изследването на "Голямата зала", където се очакват най - интересните открития. 
"Миналата година имаше единична находка от Халколита, този сезон находките са предимно от къснобронзовата епоха, 1500 г. пр. Хр. до ранната желязна епоха, 7 век пр. Хр. Оправдаха се очакванията ни и тази година най после работим в основата зала и има много материал. Най-интересното е един двоен съд, доста рядък за ранната желязна епоха. Съдът наподобява двойни солнички, но той е по-голям, кантаросовиден и може да е служил за смесване на течности", поясни археологът. Тя посочи, че има разкрити и други цели съдове, напр. кантароси и една купичка. "Откриваме и човешки кости, при това само единични части, напр. прешлен от гръбначен стълб, една ябълка от бедрена кост, те не са в контекст, все още не може да се определят конкретно, може да са донесени от водата. Имаме и животински кости от кафяви мечки, елени, пещерни мечки", каза София Христева. 

"Екопътеката до обиталището е напълно социализирана за жителите и гостите на града. Пещерата е осветена и достъпна. Започва от паркинга до писта „Мечи чал“. Преходът е около час", каза София Христева. Специалисти от Археологическия музей - Пловдив и Музея на родопския карст - Чепеларе са на терена до 5 септември. В работни дни от 10 до 15 часа може да се наблюдава работата им и как се разкриват ценните находки.

София Христева е ръководител и на разкопките на Небет тепе: "Очаквам за време от 10 до 15 дни да направим заключителни проучвания, в края на септември или октомври. Голяма част от проучванията приключиха, но чакаме довършителните дейности. Тази година продължихме работа по кръговото водохранилище от II-IV век, откриха се монети, лампи и животински кости. Работихме и по разкриване на старото водохранилище, което е късносредновековно, то се намира в южната част. Също така открихме по-ранна сграда под него, разчистихме и Източната крепостна стена, където влязохме в дълбочина в малък участък, за да уточних стратиграфията. Разбрахме, че има една още по-ранна кула от Римския период, която ще бъде добавена в плана на Небет тепе. Очаквам да се впишем в сроковете."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12

Свързани новини

Кръгло водохранилище разкриват археолозите на Небет тепе

На Небет тепе от тази седмица работи екип с ръководител археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Там се предвижда максимално да бъде експонирана крепостната стена. Интерес за новия сезон, през следващите няколко месеца ще представляват две структури на обекта, които ще се реставрират и консервират. Археолозите..

публикувано на 28.03.23 в 10:51