Седем българи са сред отличените имена в класацията „Топ 100“, за най-креативен хайку автор в Европа, за 2023-та година. Полският хайку поет Кшищоф Кокот връчва, ежегодно, сертификатите на Haiku Euro Top 100.
За шеста година Владислав Христов е в тази класация, която се провежда за 13-та поредна година.
"Това, че освен мен присъстват още шестима българи показва, че нашето българско хайку е на световно ниво и нашите хайджини са не по-малко добри от световните майстори. Полският поет Кшищоф Кокот, който прави класацията, следи през цялата година какво излиза и кой какви конкурси печели, защото в момента хайку е най-популярният поетичен жанр.
Хиляди души, от цял свят, пишат хайку. Може би, защото тази литературна форма е много кратка и достъпна. А, също така е подходяща за споделяне в социалните медии и мрежи. Затова и интересът към нея е много голям, през последните години. Хайку изпревари по интерес останалите видове поезия. Сега е на първо място, сред пишешите хора от цял свят. Това е световна тенденция, която говори, че съвременият човек е продукт на този живот, който води и тази краткост и забързаност, който ни спохождат се отразяват и на литературата. Дори при романа, който е най-дългата литературна форма. Романите започнаха да скъсяват обема си, както и поезията става све по-камерна, което не е лошо, защото ни дава един концентриран вид на посланието, което искаме да предадем на публиката“, казва за предаването „Вход свободен“, хайку поетът Владислав Христов.
Другите български имена в престижната класация са Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова и Минко Танев.
Критерият на комисията за класирането са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания, онлайн списания и печатни издания.
Владислав Христов е част и от журито на петия международен конкурс за хайку "Мая Любенова". Периодът за кандидадтстване стартира на 1-ви януари и продължава до 28-ми февруари, включително.
Конкурсът е отворен за всички. Изпратените хайку трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в печатни издания) и да не са споделяни в никоя от социалните медии, включително затворени и лични групи. Поетите могат да кандидатстват на английски или български, с не повече от две хайку творби, като няма зададена конкретна тема. Част от журито на конкурса са още Антоанета Николова и Гергана Янинска, която е сестра на Мая Любенова.
Мая Любенова е име много свързано с Пловдив. Освен, че е родена в тук, тя прекарва в града на тепетата последните години от живота си. Мая Любенова е знаково име както за българското, така и за световното хайку. Нейните преводи помагат, изключително много, да се популяризира българското хайку и да бъде забелязано в световен мащаб.
Конкурсът „Мая Любенова“ се радва на все по-голяма популярност. Много автори от страната и чужбина изпращат свои текстове. В сайта „Културни новини“ са описани, подробно, условията за участие в конкурса.
Имената на спечелилите ще бъдат обявени през март. Техните хайку творби, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17-ти април.
„Приветствам пишещите хора да вземат участие. Дори тези, които за първи път прописват хайку нека да участват, защото така става, чрез опитване. Това е и смисълът на всеки конкурс, да се види, че хайку не е нещо, от което трябва да се плашим и че всеки може да опита. Доколко ще успее е отделен въпрос. Самият опит, както и в японската и дзен философия, като цяло е по-важен от резултата. Пожелавам на всички пишещи, през новата година да бъдат по-смели в изразяването си, защото все пак поезията е смелост. Така, че нека бъдем смели и да изразяваме емоциите си чрез текстовете, за да може те да стигнат бързо до сърцата на читателите“, казва още Владислав Христов.
Чуйте повече, в интервюто за предаването „Вход свободен“, в прикачения файл.
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...