Димитър Вършилов отглежда 250 овце и агнета в семейната си ферма в пловдивското село Брестник. Той е потомствен животновъд, като фермата, която управлява заедно със сина си и внука си, има 50- годишна история. Днес бе сред протестиращите в София, които настояват за оставката на земеделския министър Кирил Вътев.
Протестът бе организиран от 26 земеделски формации, които не се съгласиха с подписаното в понеделник споразумение между Правителството и Аграрната камара, а днес премиерът Николай Денков отказа да се срещне с протестиращите.
Според Вършилов министър Вътев създава конфликти в сектора. "Браншът е много зле и отива на кино. Чакам да дойде Великден да продам агнетата и за Байрама - овцете и ги ликвидирам до крак", каза той пред Радио Пловдив и добави, че има желание да работи, но в тази ситуация са "гола вода отвсякъде". Той уточни, че синът му и внукът му ще продължат да се занимават с животновъдство.
При нас се работи от тъмно до тъмно, няма почивен ден и празници, няма и млади хора, които да поемат работата. Министърът не влиза в ничие положение и от ден на ден се забатачваме. Обещаваха, обещаваха, но субсидиите са с 30-40% по- малки от миналата година, коментира още Вършилов.
Той обясни, че е бил доволен от държавното подпомагане миналата и по- миналата година. Смята, че по времето на Бойко Борисов животновъдството е било стабилизирано, като на стопаните са опростени кредити за изхранване на животните до 200 хиляди лева. "Лично на мен ми опростиха 197 хиляди лева и ако не бяха ги опростили, щях още тогава да ликвидирам животните", каза Димитър Вършилов.
"Няма да има животновъдство, ако политиката не се промени. Отрасълът загива и всичко е в ръцете на управляващите. Ние сме в безтегловно състояние и ние загиваме", каза още фермерът и даде за пример Румъния, където за три дни са решени проблемите на земеделските стопани.
Според него животновъдите в пловдивско се броят на пръсти, като в община "Родопи" е само неговата семейна ферма.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..