А сюжетът колкото е традиционен, толкова е и нетипичен. Точно както в класическите приказки царят обявява награда за спасяването на принцесата. И тук идва въпросът трябва ли наистина да бъде спасена и от какво?
Освен цар, царица и принцеса в спектакъла ще видите дървар, свирепа мечка стръвница и не много зъл огнедишащ дракон.
За актьорите е предизвикателство смяната на куклен и актьорски план, които умело се преплитат в спектакъла. Даниела Русева, която е в ролята на царицата, разказва:
„Надявам се, да сме овладели този тип игра, защото е много различно за нас – да започнеш игра с куклата и да довършиш ти или обратното. В началото много се затваряхме да си държим куклите и да играем само с тях, както е в традиционния театър“.
С присъщата си самоирония екипът казва, че спектакълът е изигран от трима храбри-дървари актьори, а режисьорът Ирослав Петков определят като човек, който работи с голяма лекота.
Идеята за общ проект с Ирослав Петков отдавна зрее. Написването на сценария започва с избирането на три думи на случаен принцип – дървар, принцеса и змей - и от там се развива историята.
Сценарият актьорите четат в буса по време на турне в Хърватска. Директорът на Държавен куклен театър – Пловдив Петър Влайков добави:
„Спукахме от смях. Сладка, наивна, приказна пиеса. Важни са моралните послания – кое е добро и кое е лошо. Това, което ни изглежда простовато всъщност може да е много по-ценно, защото притежава смелост, емпатия, доброта“.
Четири от куклите в спектакъла са изработени от дърво. Това са царят, царицата, принцесата и дърварят. Изработва ги авторът и режисьор на пиесата Ирослав Петков. Уловил е и най-малките и фини детайли във фигурите. Най-много време е отделил за дърваря.
Другите кукли са изработени в ателието на Държавен куклен театър - Пловдив. Дело са на Мария Ибришимова. Нейна е и сценографията. Плакатът на представлението е рисуван от студенти от Пловдивския университет. Той е хералдически издържан и е избран измежду 6 други варианта.
Премиерата на представлението е на 22 март от 19 часа, а предпремиерата му ден по-рано от 11 часа. Входът за предпремиерата е свободен.
Първоначалната идея е премиерата на „Храбрият дървар“ да се изгирае на 21 март – на международния ден на кукления театър. Плановете се променят обаче заради номинацията на Калина Вълчева за Награда „Сивина“ за дебютант куклен актьор.
„Храбрият дървар“ ще бъде игран и два пъти в събота.
За международния ден на кукления театър – в четвъртък – е предвидено да се играе и миниатюрата приказка за оловния войник на Румен Караманов. Спектакълът е с вход свободен. Той е само за един зрител, затова е с предварително записване на касите на Кукления театър.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..