Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оградата на Небет тепе да се премахне, експерти да кажат как

В петък НИНКН изпрати второ за изминалата седмица становище до община Пловдив, в което отново заяви, че металната ограда на Небет тепе е недопустима и не е съгласувана с Института и с Министерство на културата. От там обясниха, че общината не е искала инструкции и са против прехвърлянето на отговорност. Двете институции са категорични, че промяна в позициите им няма. 

Пред Радио Пловдив директорът на НИНКН арх. Петър Петров заяви, че оградата трябва да се премахне, защото не е включена в проекта, а и защото излетият бетон уврежда археологията под нея. Неговият съвет е община Пловдив да покани вътрешни и външни експерти, които да подготвят план за демонтажа на оградата. Той изрази недоумение как проектантите и строителният надзор са допуснали изграждането нейното изграждане при положение, че тя не фигурира в проекта, по който лично архитект Петров е написал 6 страници забележки още през 2022-ра година. Една от препоръките е била на хълма да бъде изградено видео наблюдение.

Директорът на НИНКН през март е бил на Небет тепе и отново е заявил пред представители на местната власт и фирмата-изпълнител, че металната ограда няма място на тепето. "Тя е извън характера на средата, не е съгласувана, едната половина на хълма има ограда, другата няма. Ненужна е в участъците, където е поставена, тъй като дублира едни други високи зидове на имотите в Стария град. Не е мислено! Просто е мислено по някакъв схематичен начин върху обекта. Ако имаше и най- малка възможност тя да остане, бих дал препоръка в тази посока“, подчерта той. 

Петров разказа, че се е срещал и с кмета Костадин Димитров, който е бил притеснен от констатациите на НИНКН и МК, защото от една страна проектът се забавя, а от друга ОП „Региони в растеж“ може да наложи финансова санкция на общината. Проблемите, пред които сега се изправя община Пловдив, не са безралични на никого, но единственият изход е назначаването на експерти, които да посочат как да се действа оттук-насетне, защото аспектите са много – финансови, правни и естетически, повтори арх. Петров. Той заяви още, че Инспекторатът на МК може да спре проекта, въпреки че към момента не го е направил, но добави, че няма разминаване в позициите на двете институции.

Според него оградата на Античния театър е поставена, защото той функционира като театър, а Небет тепе е природна забележителност с архитектурни елементи. 

Очаква се тази седмица кметът Костадин Димитров да реши за оградата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52