На 20 май всички държавни университети и някои от частните обявиха, че няма да отворят врати за студентите в знак на протест. Това се казва в отворено писмо, подписано от 44 ректори на български висши училища до държавните институции.
Ректорът на ПУ проф. Румен Младенов не се е подписал под този документ на Съвета на ректорите. Там подписи са положили проф. Ангел Учиков, ректор на МУ-Пловдив, проф. Жан Пехливанов, ректор на АМТИИ-Пловдив, доц. Боряна Иванова, ректор на АУ, проф. Галин Иванов-ректор на УХТ-Пловдив.
На 24 май всички преподаватели, учени, изследователи, работещи в българските висши училища, ще се включат в шествията по повод празника с протестни ленти на реверите. Така те ще демонстрират своето несъгласие с “пълното разминаване между думите и делата на българските политици и държавници”.
От Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) и от ПУ "П. Хилендарски" обявиха, че ще се включат в протеста."Ще участваме в протеста пред МФ на 20 май. До тази ситуация се стигна заради недостига на средства в държавата, нямам друго обяснение", коментира в предаването "Ден след ден" Константин Мечев, помощник-ректор на АМТИИ и председател на синдиката към КНСБ.
Той припомни, че заплатата на академичен кадър трябва да бъде 125 % от средната в страната, според приетия закон.
"Държавата прие политика, с която освободи студентите от такси. При нас са тези по "Педагогика по...", но не се увеличиха кой знае колко кандидат-педагозите. Според мен няма нужда са се прави това", каза той и подчерта, че в АМТИИ заплатите се изплащат редовно, защото имат консервативна финансова политика.
Мечев припомни, че заплатите във вузовете са били много ниски до 2020 г., когато са предприети мерки. "Заплатата на асистент, което е най-ниската академична длъжност, при нас бе 700 лв. до 2020 г., но от 2021 г. нарасна на 1300 лв. и от тогава расте непрекъснато. Всъщност държавата е предприела необходимото, за да увеличи заплатите. Ние настояваме да се изпълни това, което вече е прието".
Не е вярно, че Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" няма да се включи в националния протест, обявен на 20 май, каза в интервю за Радио Пловдив Борислава Петкова, председател на секция "Висше образование и наука" към КНСБ.
"Имаме съдействие от ректора и осигурен транспорт. Протестираме срещу нихилистичната политика на МФ, които сякаш отказват парите, които са планирани за увеличение на заплатите от 1 януари и от 1 април, както и за стипендиите за докторантите", посочи Петкова.
Тя припомни, че от 1 април заплатите на асистентите, които са част от академичния състав, би трябвало да са 2516 лв.
"Все по-трудно се случва университетите да осигурят собствени средства, за да "обират луфтовете" в заплащането. Имаме желязна дисциплина в ПУ, успявали сме да постигнем добри заплати, но разликите са драстични", каза още синдикалистката.
Интервютата на Емил Костов с Борислава Петкова от ПУ и Константин Мечев, помощник-ректор на АМТИИ, са в прикачения файл.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..