Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ескалиращ проблем при пациентите с урологични онкологични заболявания

Плащането през клинични пътеки ощетява пациентите

Болни с рак на пикочния мехур са лишени от шанса да бъдат лекувани по най-добрия начин

За ескалиращ проблем при пациенти с урологични онкологични заболявания, който им причинява трайна инвалидизация съобщи на пресконференция проф. д-р Димитър Шишков в Клиниката по урология в УМБАЛ "Пловдив“. По думите му  болни с рак, при които е можело да  бъде направена операция със смяна на пикочния мехур, са лишени от шанса да бъдат лекувани по най-добрия начин, да водят нормален начин на живот и до края на дните си са принудени да понасят дискомфорт.  

Проф. Шишков припомни, че у нас такива операции се извършават единствено в урологията на бившата окръжна болница като вече има над 700 оперирани, на които е сменен пикочния мехур, а при някои преживяемостта е над 20 години. „Това го знаят колегите, но не насочват пациентите към нас. Идват болни, които се лекуват повече от две години  в различни отделения в страната, за да се усвоят повече пари по клиничните пътеки. Такива пациенти след това трудно се лекуват и оперират радикално“,  твърди специалистът. Той допълни, че няма обяснения защо колегите му  правят това, освен финансовата страна и не би ги обвинил в некомпетентност.

Разказа, че преди седмица е имал трима пациенти, оперирани по осакатяващ начин във водещи болници, вместо да бъдат изпратени в клиниката му.

„Просто пациентът не се насочва бързо към специализираните онкологични звена и в местата, където може да бъде извършена радикална операция, която може да спаси живота на човека, но и да го върне обратно към обществото“, категоричен е специалистът.

По думите му в  само от  клиничните пътеки може да се контролира потокът на парите

" Защо продължава разкриването на нови болници, междудругото така и не знам откъде намират хора за персонал. За да се усвояват парите, които са целеви и като делегиран бюджет, поне 1-2 години съответният пациент се „оперира“ по т.нар. модерни технологии или по минимално инвазивни технологии. Това е абсолютно недопустимо и от лекарска страна и от страна на тези, които контролират здравеопазването . Явно не ги интересува здравето на пациента, а усвояването на пари. Не ме е срам на конгресите да критикувам някои от т.наречените модерни технологии. Роботизирана хирургия – супер. Всяка методика в медицината има показания, ако ги нарушават в името на финанси, или незнание, най-вече се съсипва здравето на пациента, коментира професорът.

Той засегна и въпроса с търсенето на здравна  помощ в Турция и случаите, когато българи дават хиляди левове за лечение, а за 100 лева у нас вдигат скандал По думите му много пациенти се връщат от Турция с усложнения. "Значи ти ще дадеш 7000 лева в Турция, но няма да ги дадеш в България, където са по-добри специалистите"

„Промяната на манталитета и морала в лекарското съсловие идва от една основна причина - не е остойностен лекарският труд“ , смята още лекарят и допълва, че това води до „моткането“ на тези пациенти и закъснение в лечението им.

Според проф. Шишков проблемът е от години и е свързан със здравната системата и начина на финансиране - делигираните бюджети, клиничните пътеки и непрекъснатото разкриване на нови болници. Той смята, че трябва да има няколко здравни каси, както и болниците да се конкурират.

„Когато се дават целеви пари към частните болници, обричаме държавното здравеопазване в крах“, смята още професорът и даде пример с материалната база и правилата за обществените поръчки. Според него в момента частното здравеопазване се контролира трудно, а държавното най-лесно. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57