Той е убеден, че такава преорентация ще има и то в големи мащаби. Добави още, че кризата в политиката вероятно е породена и от това, че въпреки натрупания опит в партийния живот през годините законодателят е оставил доста свободно управлението, създаването и вътрешнопартийния живот на формациите да се развива.
„В световен план и в България е натрупан достатъчно опит, който трябва да бъде претворен в текстове, които да дават ясен отговор на въпросите как се формира вътрешнопартийната воля, как се осъществява вътрешнопартийната демокрация.
Трябва във всеки един момент да е ясно кои представлява тези формации, кои представлява политическите партии, защото те са важни за живота на държавата. Това е нещото, върху което трябва да се замислим.
Има устави на политически партии, в които е записано, че един и същ човек може да участва в областната организация, в управителното тяло и в контролното тяло. Такъв тип персонални унии са недопустими.
Виждате, че фигурата на двойното представителство води до блокирането на живота на цели политически партии (ДПС и БСП) с десетилетни традиции“, обясни Славов.
Според него промяна на изборната система в момент на политическа криза е опасно и допълнително би нагнетило напрежението. Категоричен е още, че българските политици винаги са се стремели към правила, които им носят служебна победа.
Обясни, че идеята на мажоритарния вот е именно такава – партията, която получи най-много гласове да получи почти всички депутатски места.
„В рамките на избирателния район този, който получи най-много гласове получава депутатските места независимо, че следващата партия може да има само няколко процента разлика.
Така бяха проведени изборите 2009 г. и това даде голямо предимство на ГЕРБ. Може би поучени от позитивния си опит искат да го повторят. При сегашните резултати означава, че партия с 11% от гласовете на избирателния корпус или с изборни резултати от 25% ще има правната възможност да формира правителство и да управлява страната. Това не е особено легитимно“, коментира Славов.
Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така управителят на "Напоителни системи" - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..
Все повече се трупат основания за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..