Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес" д-р Емил Райчинов от болницата.
Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в хирургичната практика изобщо и едни от най-честите операции, които извършват хирурзите, са на различните видове хернии. В процентно съотношение няма увеличаване на това заболяване, но една постоянна част от населението боледува от този вид заболявания. Това е единственото заболяване в хирургията, което не може да се лекува с лекарство, а лечение е оперативното.
Според д-р Райчинов профилактиката и ранното откриване на херниите са важни за успешното лечение.
Херниите могат да се появят във всяка възраст. Срещат се и при млади хора, особено при тези, които тренират по-силово във фитнесите
Заболяването се среща и при двата пола, но при жените по-рядко. Поради анатомични особености, свързани с външните полови органи, е по-често срещано при мъжете. Те страдат по-често от ингвинални хернии. Съществува и т.нар. пъпна херния, която се среща еднакво и при двата пола. Има и вродени хернии, които могат да бъдат оперирани в детска възраст. Те мога да се прояват и в по-напреднала възраст.
Ако не се вземат мерки най-честите усложнения са две. По-малкото усложнение е, когато се получават сраствания, а по-сериозното е „заклещване“ и тогава се налага спешна операция.
Именно затова според д-р Райчинов превенцията е изключително важна, за да може лечението да започне навреме.
По думите му има различни методи за лечение на херния, но всички са с операция. Той припомни, че големият напредък при операцията на херния става в началото на 80-те години, когато хирургът Ървинг Лихтенщайн прави пластика с т.нар. платно при на ингвинална херния. При този метод резултатите са много добри, рецидивите – минимални и пациентът се възстановя по-бързо.
За прегледите не е необходимо направление. Те ще се провеждат в кабинет 10, всеки работен ден от 9 до 13 часа.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..