През 1980 г. по предложение на президиума на бившия Световен съвет за благополучие на слепите 15 октомври се обявява за Международен на Белия бастун. За първи път идея за въвеждане на белия бастун като отличителен знак за слепи се дава през 1930 г. в Париж. Същата година той се популяризира в Америка, като се създава Асоциация в подкрепа на белия бастун, в която членуват видни Американски общественици.
В Европа белият бастун е приет като официално помощно средство за слепи през 60- те години. Изображението на човек с бял бастун в ръка е прието за символ на слепотата в целия свят от Учредителното събрание на на Световния Съюз на слепите през октомври 1984. От тогава той се чества като Ден на безопастността на лицата с увредено зрение.
За ежедневнието на хората, засегнати от проблема и тяхното проблемно вписване в активнната професионална и обществена среда - събеседник е Красимир Касабов - председател на Регионалната организация на слепите в България за областите Пловдив и Пазарджик с над 1300 членове.
По думите му, хората със зрителни проблеми срещат големи затруднения с инфраструктурата, както и с неинформираността на хората за живота на слепите хора.
"Макар че не всеки има нужда от помощ, хората не са запознати как могат да помогнат. В България незрящите, които членуват в Сюза на слепите, са около 10 000. За региона на Пловдив и Пазарджик те са около 1300, а в Пловдив са 400.
Пловдив е сред градовете, които изостават и с инфраструктурата, и с тактилната маркировка, която в другите страни е факт, както е описано и прието от всички. Навсякъде, където сега има нови алеи и тротоари трябва да бъде направена тактилна маркировка, но Пловдив изостава в това отношение", подчерта Касабов.
Като друг основен проблем, освен недостъпната обществена среда, той заяви, че това е проблемът с реализацията на тези хора на пазара на труда.
"Много малка част от нашите хора са трудово реализирани. Няма достатъчно програми за хора с увреждания и специално за хора със зрителни увреждания. А знаем, че зрителното увреждане е сред най-тежките, защото човек възприема чрез зрението си около 85-90% от околната среда. Броени хора са реализирани и трудно се намира работа за слабо виждащ и незрящ човек".
Касабов бе категоричен, че независимо от факта, че се работи по програми за слепи, те са твърде малко и не предоставят възможност за реализиране на пазара на труда на повече хора.
Той изрази надежда държавата в лицето на Агенцията за хората с увреждания да поеме ангажимент за създаване на адекватна трудова и обществена среда за незрящите хора.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...