Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неочакваните ползи от спорта

Сезон 3, Епизод 3

Какво може да направим, за да продължим уверено да взимаме решения в непредвидим свят? Отворихме вече тази тема в сезон 3, а сега се фокусираме върху някои конкретни практики, които идват от света на спорта. Родители на деца, които спортуват, ще намерят някои интересни идеи в този епизод.

Спорът е елегантен начин да въвдете статистиката и мисленето за риска в общуването с вашите деца. Този епизод е вдъхновен от едно интервю, което открих на сайта на Alliance for Decision Education (организация, създадена от Ани Дюк, за чиято книга “Откажи се" ви разказах в сезон 2). Интервюто е със спортния директор на баскетболния отбор Philadelphia 76ers, който говори за връзката между статистика, спорт, риск и стратегии за взимане на решения.

Какъв е шансът за кош от зоната за три точки? А колко по-вероятно е да вкарате при опит за две точки? Дори децата, които тренират активно баскетбол, ще се изненадат от процентите. В NBA статистиката показва вероятност за успех за две точки около 50-55%, а за три точки - около 35-40%. Разликата е достатъчно малка, за да има голям смисъл в стратегията да се опитва по-често (отколкото си мислите) стрелба за три точки.

Да поемем по-голям риск (по-голям в сравнение с нашето усещане за разумен риск) в редица случаи е не просто напълно оправдана стратегия, но и задължително условие за дългосрочния успех. На това ни тренира например един елемент от тениса, който позволява да сгрешим при неговото изпълнение - това е първият сервис, чийто пропуск не води до точка за противника. При грешка, имаш право на втори сервис. В единствения удар, който зависи изцяло от теб, може да си максимално рисков.

Статистиката в спорта може да ни помогне за още нещо важно - да разграничим кои победи са резултат от късмет и кои са резултат от наши умения.

Дори когато влизаме в един мач (или в една житейска ситуация) като аутсайдери, има стратегии, които може да подобрят тези шансове. И има голям смисъл да ги прилагаме, въпреки че тези стратегии няма да ни направят сигурни фаворити.

***

За организацията Alliance for Decision Education разбрах от едно интервю с Ани Дюк, взето от преводача на книгата и “Откажи се" Даниел Пенев. Когато ви разказвах за тази книга в сезон 2, тя все още не беше издадена на български, но вече е издадена от ИК “Хермес". Поздравления и за тях за смелостта да издават литература, която тепърва ще създава пазара си в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Румяна Коларова

ГЕРБ и ПП-ДБ си мерят ината и искат да зададат тона

Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават  активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..

публикувано на 18.11.24 в 11:01

Липсата на раков регистър е основен проблем

Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да  им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..

публикувано на 18.11.24 в 10:09

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59