Повечето българи одобряват идеята религия да стане част от редовната учебна програма в училище, показват данни от ново социологическо проучване на "Тренд". Проучването на агенцията е по поръчка на "24 часа". Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. сред 1020 пълнолетни души, чрез интервюта лице в лице.
Според 57% от анкетираните, въвеждането на такъв предмет би било полезно, като 60% смятат, че обучението ще спомогне за изграждането на морални ценности у учениците.
Според данните, 6 от 10 души смятат, че религиозното образование може да има положителен ефект върху формирането на етични и морални устои у децата. Това мнение е по-силно застъпено сред жените и хората над 60-годишна възраст. Обратно, младите под 30 години са най-резервирани – почти една четвърт от тях са категорично против.
Идеята обаче не се приема еднозначно, когато става дума за преподаването на различни религии според вероизповеданието на учениците. На въпроса дали православни деца трябва да учат православие, мюсюлмани – ислям, и католици – католицизъм, 44% отговарят с подкрепа в различна степен. Но 38% се обявяват против подобна диференциация, което показва съществуваща тревога или неувереност по отношение на разделението по религиозен признак в класната стая.
Скептицизмът е най-силен сред най-младите българи, а подкрепата – сред хората над 70 години. Това разпределение показва поколенчески разлом в отношението към религиозното образование и мястото му в съвременната училищна система.
От 2 април Съединените щати налагат 25-процентни мита върху вноса на всички автомобили, произведени в чужбина. Такива мерки и в такъв мащаб се въвеждат за първи път в такъв обем, което ще размести много пластове. Експерти прогнозират до 17% свиване на печалбите на европейските производители като следствие от тези мита. Задава ли..
Ахмед Доган е главният виновник за положението, в което се намира в момента ДПС. Това заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Орхан Исмаилов, председател на Народна партия Свобода и достойнство (НПСД). По думите му той е наложил модела, според който партията е лидерска, еднолично дружество и всички, които се опълчиха и казваха, какво ще се..
От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит. Припомнме, че препаратът ще се..
Бъларската агрохранителна камара настоява за забрана на влагането на насекоми в българските храни и за пълна забрана на имитиращи продукти. „Заради бизнес интереси и печалби, ние не можем да ощетим нацията. Никога не трябва бизнесът да е пред здравословното състояние на българите“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на..
Тежкото състояние на летище „Пловдив“ се дължи на липсата на достатъчно правени инвестиции, но то има потенциал за развитие и реализиране на успешна концесия. Силата му би могла да бъде в развитието на карго връзките, но и на транспортните съоръжения около него. Това коментира изпълнителният директор на летището Дойчин Ангелов. Поводът..