Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ермак Димов: Сливане на научни звена в БАН не по-рано от 1-ви април

От БАН излязоха с препоръчаната от правителството визия за реформи, но ще искат още пари за наука. На снимката: председателят на БАН акад. Никола Съботинов, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков
Снимка: БГНЕС

Сливането на научни звена в БАН може да стане не по-рано от 1-ви април, прогнозира в предаването "Преди всички" Ермак Димов, председател на синдикалния академичен съюз в БАН. Предстоят преговори на синдикатите с ръководството на академията как да се изпълни концепцията за реформи. Сред въпросите, които синдикатите ще поставят е този за непрекъсване на трудовия стаж на работещите в отделните звена при сливането.

При сливането на звена в БАН може би ще има намаление на административния персонал, уточни Ермак Димов. Въпреки въпросителните около икономическата му ефективност, сливането е най-добрият вариант да се окрупнят звената и те да запазят научния си потенциал за решаване на задачи, които се простират в няколко области на науката, допълни Димов.

Концепцията предвижда сегашните 69 научни института в БАН да се трансформират в 42, а 500 учени да излязат в пенсия. Ермак Димов не се съгласи с тезата, че концепцията за реформа в БАН е следствие от финансовата ситуация. Той обясни, че се запазват всички основни направления и се концентрират сили в такива направления, които са били разпръснати в различни звена.

Лошо е, че в това преструктуриране няма помощ от държавата, коментира още Димов, визирайки орязания в последния момент бюджет на академията с 10 милиона към момента на получаване на европейската оценка за научна дейност. Синдикатите и ръководството са единни в искането си към правителството за увеличаване на бюджета на БАН, подчерта представителят на академичните синдикати.

Млади хора влизат в БАН като докторанти, но голяма част от тях след получаването на първите резултати се преориентират заради неадекватното заплащане. От друга страна, частният бизнес все още няма нужда от наука, защото още има какво да преразпределя, изтъкна Ермак Димов пред "Хоризонт".

/Я.Б./

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна