Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Основното недоволство на общините е в липсата на ясни критерии, по които се селектират и оценяват проектите и по които се разпределя финансовият ресурс за проектите на общините. Това каза за предаването "Преди всички“ по "Хоризонт" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България Гинка Чавдарова преди срещата с премиера по въпросите, свързани с публичната инвестиционна програма в размер на 500 млн. лв. Тя уточни, че общините са подали проекти за над 2 млрд. лв.
Недоволните са много и не са само тези 90 общини, които нито един лев за нито един свой проект не са получили подкрепа. Има недоволни от общини, които са получили по някои от своите проекти определена подкрепа.
Чавдарова коментира, че на срещата ще поискат от премиера повече информация за проектите: Първо, ние нямаме яснота за пълния обем на проектите, които са подадени в публичната инвестиционна програма, тъй като такъв списък с подадените проекти не беше публикуван. Нямаме информация дали има задържани проекти на областно равнище и защо те са задържани - или няма, или всички проекти са представени. Второ, информация с обосновки и мотивация за отхвърлените проекти.
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините допълни, че общините знаят, че част от проектите са насочени за финансиране през министерствата, но не знаят кои са тези проекти и гадаят по сумите или обясненията в постановленията:
Що се касае до общините, ние имаме готовност да направим всичко възможно този ресурс да бъде усвоен. Но от тук нататък има много неща, от които общинските проекти, реализациите им зависят от съответните министерства, най-вече в частта, които са дадени на министерствата.
Чавдарова допълни, че се надяват да убедят премиера да намери начин да бъдат финансирани още проекти, предвид че на общините са били обещани 350 млн. лв., а засега са предвидени 289 млн. лв.
Относно парите, заделени за общински пътища и контрола на АПИ върху строежа им, Чавдарова уточни, че общините изпитват известно притеснение относно бавните процедури в АПИ, особено предвид, че общинските пътища не са приоритет за Агенцията.
По ОП "Регионално развитие" трябваше да бъдат санирани 200 сгради до края на 2015-а година, а засега нито една санировка не е започнала. От сдружението са провели специална среща с колегите си в МРРБ, за да изяснят има ли проблеми, които зависят от общините.
Интервюто на Таня Милушева с Гинка Чавдарова можете да чуете от звуковия файл.