Лично аз подкрепих новия състав на ЕК не защото ми харесват всички комисари или начина, по който г-н Юнкер я подреди, но смятам, че човек може да има претенции към един екип само тогава, когато предварително е дал своята подкрепа за него и когато е гласувал. Така евродепутатът Илияна Йотова обясни позицията си по време на вота за одобрение на предложения състав на ЕК от Жан-Клод Юнкер.
В интервю за предаването „Неделя 150“ тя коментира и изявлението на словашкия еврокомисар Шефчович за газопровода „Южен поток“,според която решенията трябва да се търсят в друга посока: В тази сфера са намесени толкова много интереси. Пет години слушахме Комисията Барозу, която говореше непрекъснато за независимост на ЕС от руския газов доставчик, за различни начини на получаване на енергия за страните от ЕС, но нищо от големите приказки не се осъществи. Затова аз съм предпазлива когато чувам такива изказвания, както на г-н Шефчович. Той стана заместник-председател на Комисията и започна да отговаря за част от енергетиката, защото тя е разпределена и при други двама комисари, така в последния момент. Той трябваше да бъде еврокомисар по транспорта, но тъй като се получи фал с предложението на Словения, Юнкер трябваше да размести няколко еврокомисари. Не зная как е бил подготвен за това изслушване и от къде дойде твърдото му убеждение за Южния газов коридор, но ние сме се отказали от „Южен поток“. Нашата позиция продължава да бъде изключително твърда в това отношение.
Във връзка със ситуацията в БСП и отношенията в партията по въпроса за участие в правителството, Йотова коментира: Има две противоположни мнения за това дали БСП трябва да участва в следващия кабинет или не. Хора като Кирил Добрев смята, че БСП ще има повече възможности за влияние, ако под някаква форма подкрепи следващото правителство. Болшинството обаче смята, че с 39 народни представители е твърде малко вероятно да успеем да влияем по какъвто и да е било начин в политиките на следващия кабинет, който се формира като дясноцентристки кабинет. Смятам, че е изкуствено се правят сравненията от една страна със ситуацията в Германия, от друга страна със ситуацията в Комисията на Юнкер. С днешна дата не виждам аргументи, с който бихме подкрепили правителство на ГЕРБ. Само преди няколко месеца големият въпрос в държавата беше „Защо БСП участва във властта“. Днес обаче същите тези хора, които задаваха под път и на път тези въпроси задават другия парадоксален въпрос „Защо не искате да управлявате с ГЕРБ“. Има всички шансове Бойко Борисов и Реформаторския блок да направят едно правителство, макар и на малцинството. Нека да си направят едно правителство. Уверявам ви, че всяка една добра идея в интерес на българските граждани ще бъде подкрепена.
В България ще има местни избори. Ще има президентски избори. Една голяма част от формулите и конфигурациите, които към днешна дата се кроят в партийните централи, са свързани със следващите избори, каза още тя.
Йотова беше категорична, че правителство ще бъде формирано: Това правителство, което ще бъде формирано ще има много тежки предизвикателства пред себе си. И преди да си говорим за печалбите в енергетиката ще трябва да се хвърлят доста спасителни пояса в този сектор и решенията няма да са лесни. Предстои актуализация на бюджета.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.