Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейците се страхуват от климатичните промени повече от тероризма, безработицата или миграцията

Почти половината от всички европейци се страхуват от изменението на климата повече, отколкото от загуба на работни места или от терористични атаки, показва проучване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

Проучването беше оповестено в четвъртък, точно когато Европейският парламент обяви извънредна ситуация в областта на климата.

Проучването на ЕИБ сред 30 000 респонденти от 30 страни, включително от Китай и САЩ, показа, че 47% от европейците оценяват климатичните промени като заплаха номер едно за живота им, което е повече от техните страхове, свързани с рисковете от безработица, от мащабна миграция и опасенията им от тероризъм.

"Европейските граждани са силно загрижени за изменението на климата и неговото въздействие върху тяхното ежедневие и бъдеще", посочи Ема Наваро, заместник-председател на ЕИБ, отговарящ за действията в областта на климата и околната среда, предаде Ройтерс.

"Интересното е обаче, че много от тях са оптимисти за възможността да обърнат негативните климатични тенденции. За съжаление, науката казва друго. Имаме един единствен опит за ограничаване на глобалното затопляне и смекчаване на неговото въздействие", каза тя.

ЕИБ, която е притежание на правителствата от Европейския съюз, е най-голямата световна институция за публично кредитиране в света и има за задача да финансира свързани с изменението на климата инвестиции, които са приоритет за новата Европейска комисия.

Първото от планираните от ЕИБ четири проучвания също така показва, че нивото на загриженост относно изменението на климата е дори по-високо в Китай, отколкото в ЕС, като цели 73% от анкетираните китайци го смятат за най-голяма заплаха за обществото, в сравнение с 39% в Съединените щати, където повечето хора се притесняват в по-голяма степен за достъпа до здравни услуги.

Проучването показва и че 41% от младите европейци на възраст между 15 и 29 години, особено от южните страни като Испания, Гърция и Франция, смятат, че ще трябва да се преместят в друга страна поради променящия се климат.

"Като цяло 82% от европейците отбелязват, че изменението на климата оказва влияние върху тяхното ежедневие, възприятие, като този процент достига 98% в Китай и 76% в Съединените щати", се посочва в проучването на ЕИБ.

Новата Европейска комисия, която ще започне да функционира от 1 декември, желае да превърне целия Европейски съюз в неутрална зона по отношение на емисиите на въглероден диоксид до 2050 година след намаляването на емисиите с 50% до 2030 година. Изисква се обаче съгласието на всички правителства в ЕС, преди тази цел да стане обвързваща, но някои държави, които все още силно зависят от въглищата като Полша, се противопоставят на подобна амбиция на новата ЕК.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна