Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният осигурителен институт.
В анализа на НОИ се посочва, че средният осигурителен доход е важен показател. Използва се за изчисляване на процента, с който се осъвременяват пенсиите, отпуснати до 31-ви декември на предходната година, а като елемент в пенсионната формула служи за определяне размерите на новоотпусканите пенсии.
Данните показват, че за миналата година средният осигурителен доход е 1655 лева и 50 стотинки и отбелязва номинален ръст от 14,5 на сто спрямо 2023-та, а сред приспадане на инфлацията реалното нарастване е 11,6 процента. Повишението се дължи на увеличената с 19,6 процента минимална работна заплата, а тя е и минимален доход за осигуряване.
Другите фактори са покачването на максималния осигурителен доход на 3750 лева, както и политиката за повишаване на бюджетните възнаграждения.
Данните от Регистъра на осигурените показват, че за самоосигуряващите средният доход, върху който са плащани осигуровки, е 998 лева. За година нараства със 197 лева.
При категорията "осигурени от работодател лица" средноосигурителният доход на хората, заети в сектор "Отбрана и сигурност", е 2438 лева, което е с 11,4 процента повече в сравнение с 2023-та.
При заетите, за които осигуровката се разпределя между работодател и осигурен за масовата трета категория труд, средното нарастване е с 14,1 процента, а за тези при първа и втора категория труд годишният ръст на осигурителния доход е 13,1 на сто.