Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК продължава напълно да подкрепя приемането на България в Шенген

Снимка: архив

През изтеклата седмица Европейската Комисия заяви в доклад за състоянието на Шенгенското пространство, че подкрепя напълно приемането на България и Румъния в Шенгенската зона. Документът показва, че позицията на комисията по въпроса не е променена, защото периодично и по различни поводи тя вече е изразявана многократно.

Авторите на доклада отчитат, че от ноември 2013 г. до февруари 2014 г. броят на незаконните преминавания на границите на ЕС се е увеличил чувствително, като нелегалните влизания са минавали основно през България, Италия, Гърция, Унгария и Испания. В сравнение със същия период на миналата година, нелегалните преминавания на българската граница са седем пъти повече. Според комисията, правителството на България полага големи усилия за осигуряване на допълнителна охрана. И наистина, въпреки финансовите си затруднения, в периода 2010-2013 г. за изпълнение на технически изисквания за прилагане на шенгенското законодателство с правителствени постановления бяха отпуснати близо 28 милиона евро. Само през февруари тази година, за такива проекти правителството задели 3,5 млн. евро. Става въпрос за поддръжка на хеликоптери AW-109Е и AW-139, за финансиране на интегрираната система за контрол и наблюдение на българо-турската граница, за мобилни рентгенови устройства и т.н. Средства се изразходват и за възпрепятстване на миграционния поток, минаващ през черноморската граница на страната.

Изразената от ЕК подкрепа потвърждава тезата, че макар още да не я приемат в Шенгенското пространство за свободно движение на хора, България изпълнява ангажиментите си към него и полага сериозни усилия за опазване на външните граници на ЕС. Подкрепата на ЕК обаче не стига, защото за приемане в Шенген трябва консенсусно решение на всички държави, включени в него, а се противят на него повече от една. Изхождайки от тази реалност, сегашното правителство смята, че най-реалистична е идеята България да се присъедини към пространството поетапно – първо по въздух, после по вода и чак накрая по суша. Но въпросът е не дали и как, а кога? Защото рисковете от миграционния натиск растат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заради важността на турския пазар България изпрати аташе по туризма в Турция

Сериозният потенциал за развитието на туризма между България и Турция очертаха в Истанбул служебният министър на туризма Евтим Милошев и Хасан Екер, вицепрезидент на Асоциацията на турските туристически агенции по време на българо-турски туристически..

публикувано на 17.09.24 в 11:16

Почетоха Атанас и Любомир Далчеви с паметна плоча в Солун

Паметна плоча на Атанас и Любомир Далчеви беше открита в Солун по инициатива на Българската телеграфна агенция (БТА) и Генералното консулство на България в града. "България трябва да поставя знаци по света на места със следи от бележити българи", заяви..

публикувано на 17.09.24 в 11:13

С изложба в Букурещ ще отбележат два века от издаването там на Рибния буквар

Изложба "Петър Берон. 200 години от първото издание на "Рибния буквар"", първия модерен български буквар, отпечатан в Брашов през 1824 г., ще бъде открита на 17 септември от 18:00 ч. в Стъкления купол на библиотеката на Румънската академия, предаде за..

публикувано на 17.09.24 в 11:06