Много дейности от всекидневието ни претърпяха принудителна промяна, заради пандемията от Covid-19. В условия на ограничения, социална изолация и забрани не само хората, а и „предметите” станаха обект на специални изисквания и нормативи. Според новите правила на Министерството на културата, книгите в библиотеките също подлежат на „карантина“. След като бъдат върнати от читателите си, те трябва да престоят в „изолация” поне 72 часа. Причината е способността на вируса да полепва по повърхности и да се задържа за дълго върху тях.
За разлика от всички останали обществени библиотеки, националната „Св. Св. Кирил и Методий“ не предоставя книги за вкъщи, те се ползват само на място. След като поднови работата си с читатели на 19 май, тя приложи и строги противоепидемични мерки. За читателите те започват още от вратата, където се извършва безконтактно измерване на телесната температура, дезинфекция на обувките, на ръцете и предоставяне на ръкавици.
Извънредни мерки се вземат и по отношение на книжното богатство. Сред тях са 72-часова изолация на книгите, специален UV преносим стерилизатор за вестници и други периодични издания, обработка с етерични масла от чаено дърво на ценните архивни фондове. В Националната библиотека е обособено и специално място за „карантиниране“ на книгите.
Но задължителната тридневна карантина на книгите се оказва и проблем. Заради мярката, дори един и същи читател не може да ползва една книга в два поредни дни. Това подтиква ръководството на библиотеката да намери по-надежден и бърз начин за стерилизиране на книгите. От около седмица е внедрена UV машина за дезинфекция на книги. Уредът, наподобяващ микровълнова печка, използва ултравиолетовите лъчи, които убиват вируса, без да повреждат хартията.
Проф. Милен Куманов от историческия институт на БАН e сред най- редовните ползватели на Националната библиотека „Св.Св.Кирил и Методий“. „Това е моят втори дом. За един научен работник библиотеката е най- ценният източник на знания” – казва той:
Етеричното масло от чаено дърво, разтворено в спирт, представлява също ефективен метод за дезинфекция на книги и архиви.
Автор: Севда Дюкянджи
Снимки: БГНЕС, e-scriptum, nationallibrary.bg, Севда Дюкянджи
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент..