Зоологическата градина в София се слави като най-старата и най-голямата на Балканския полуостров. В нея живеят 2150 животни от 237 вида, като 29 от тях са застрашени от изчезване.
Дори в настоящия период на изолация зимният график позволява разходки на посетителите из алеите на парка и около загражденията на открито всеки ден от 8.30 до 16.30 часа. Носенето на маски и спазването на дистанция е задължително, напомнят от зоопарка.
За някои от обитателите на зоопарка студените зимни месеци са благоприятни, тъй като те са от северните ширини и имат приспособления за живот в сняг и при ниски температури. Такива са сибирският тигър, полярната сова, лебедите и гъските, както и новопристигналият снежен леопард.
Представителите на европейската фауна - вълци, чакали, лисици, елени, хищни птици и гарвани, също понасят добре зимата.
Притегателен за всички деца е обновеният дом на приматите, който официално беше отворен през есента. Сега, заради противоепидемичните мерки, посетителите имат възможност да се разхождат само край откритите пространства на сектора.
Три кафяви, две черни американски и една хималайска мечки са обитателите на Мечкарника, които през декември се унасят в зимен сън. Изключение прави само бърнестото мече Лиам, което е топлолюбив вид. То ще се радва на по-широки вътрешни помещения и подходящо отопление през студените месеци.
Гигантите в зоопарка – слоницата Артайда, белият носорог Чоко, хипопотамът джудже Емилио и по-големият му събрат Норман също имат подходяща „мебелировка”, която им дава комфорт през зимата. Те излизат във външните си пространства само при по-меко време. Тогава могат да бъдат видени от посетителите, тъй като достъпът до вътрешните помещения е ограничен заради Covid-19.
Лежанки с вградено отопление и инфрачервени отоплителни лампи се грижат за уюта на големите котки - тигри, леопарди и ягуари.
Специални „оранжерии” приютяват обитателите на езерото за водоплаващи птици, а помпа в единия край на езерото осигурява водна циркулация, за да се поддържа незамръзнало водно огледало.
Съставила: Елена Каркаланова
Снимки: zoosofia.eu, БГНЕС, Facebook/ Зоологическа градина София
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..