София Тех парк е домакин на Софийския фестивал на науката (15-16 май). Както всяка година, програмата обхваща различни вълнуващи теми за желаещите да опознават света около нас. Този път черешката на събитието е срещата с известния приматолог и посланик на мира на ООН д-р Джейн Гудол.
Д-р Гудол е добре позната с дългогодишното изследване на дивите шимпанзета в Танзания, продължаващо и днес. Това е нейната сбъдната детска мечта. Историята й вдъхновява милиони млади хора по целия свят да повярват в силите си и да следват мечтите си.
Сред гостите на софийския форум е и Джослин Бел Бърнел - световно призната астрофизичка, която случайно открива пулсарите.
Посетителите ще се запознаят също с интересни явления, съпътстващи всекидневието ни, ще присъстват на физични опити с електричество, индукция, налягане и магнетизъм, ще научат как може да се рециклира умно. А химиците от „Корпуса за бързо гърмене“ ще покажат как медта може да свети в синьо и зелено, колко опасна е сярната киселина, що за чудо е железният силикат и защо е враг на снега.
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор..