Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двуметрова прозрачна сфера на наши визуални артисти предизвиква минувачите по Pont des arts в Париж

Снимка: БКИ в Париж

От 28 декември до 14 януари 2022 г. Българският културен институт в Париж представя проекта „Лични граници“ на визуалните артисти Ялмур и Юлиан Станкулови. 

Експозицията проследява експеримента на двамата творци, които в последния месец на 2021 г. осъществиха пърформанса си на едно от култовите места в Париж – Pont des arts (Моста на изкуствата) в близост до Лувъра. 

В двуметрова прозрачна сфера Юлиан прави опит да копира буквално образите и действителността, която наблюдава отвътре навън. 

В отделно видео пък Ялмур документира случващото се.

Оказва се, че във вътрешността на сферата всяко движение и вдишване на Юлиан води до разминаване на нарисуваните от него линии с действителните образи отвън. Това прави точното възпроизвеждане на обективната реалност абсолютно невъзможно.

Вижте видеото от експеримента на Ялмур и Юлиан на Pont des arts!:

„Лични граници“ е директна отпратка към идеята за човешката субективност и неизбежното съществуване в рамките на личните ни светове и възприятия.


Ялмур е родена в Истанбул, завършва живопис в „Çanakkale Onsekiz Mart University“ и специализира в Националната художествена академия в София. Твори основно в областта на живописта, посредством смесването на класически и съвременни техники, разработвайки темите за чувствителността и сетивността през погледа на съвременната жена.

Юлиан завършва Национална Художествена Академия в София и продължава образованието си в Kent State School of Art (САЩ) и Mimar Sinan University (Турция). През годините експериментира с различни техники и форми на живопис, скулптура и фотография.

Съставил: Венета Николова

Снимки: Български културен институт в Париж  и  yandy.eu



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Златни съкровища и интерактивни изживявания в музея на Пазарджик

Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX  век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище " Виделина" се оформя сбирка от старини, монети, църковни ръкописи. През годините музеят обогатява..

публикувано на 06.07.25 в 09:25

Изложба представя историята на захарта и сладките изкушения в Горна Оряховица

Горна Оряховица е най-големият необластен град в Северна България. Намира се в близост до Велико Търново и е важен железопътен възел. По повод 155-ата годишнина от обявяването на селището за град в местния Исторически музей е подредена изложба, която..

публикувано на 06.07.25 в 09:10

"Духът на акварела" – разнолика изложба на творци от 51 държави гостува във Варна

Експозиция с участието на над 350 художници от 51 държави беше открита в морската ни столица. Тя е част от Четвъртото издание на международното триенале "Духът на акварела" и е подредена в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна...

публикувано на 05.07.25 в 09:05