От 28 декември до 14 януари 2022 г. Българският културен институт в Париж представя проекта „Лични граници“ на визуалните артисти Ялмур и Юлиан Станкулови.
Експозицията проследява експеримента на двамата творци, които в последния месец на 2021 г. осъществиха пърформанса си на едно от култовите места в Париж – Pont des arts (Моста на изкуствата) в близост до Лувъра.
В двуметрова прозрачна сфера Юлиан прави опит да копира буквално образите и действителността, която наблюдава отвътре навън.
В отделно видео пък Ялмур документира случващото се.
Оказва се, че във вътрешността на сферата всяко движение и вдишване на Юлиан води до разминаване на нарисуваните от него линии с действителните образи отвън. Това прави точното възпроизвеждане на обективната реалност абсолютно невъзможно.
Вижте видеото от експеримента на Ялмур и Юлиан на Pont des arts!:
„Лични граници“ е директна отпратка към идеята за човешката субективност и неизбежното съществуване в рамките на личните ни светове и възприятия.
Ялмур е родена в Истанбул, завършва живопис в „Çanakkale Onsekiz Mart University“ и специализира в Националната художествена академия в София. Твори основно в областта на живописта, посредством смесването на класически и съвременни техники, разработвайки темите за чувствителността и сетивността през погледа на съвременната жена.
Юлиан завършва Национална Художествена Академия в София и продължава образованието си в Kent State School of Art (САЩ) и Mimar Sinan University (Турция). През годините експериментира с различни техники и форми на живопис, скулптура и фотография.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Български културен институт в Париж и yandy.eu
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..