От 28 декември до 14 януари 2022 г. Българският културен институт в Париж представя проекта „Лични граници“ на визуалните артисти Ялмур и Юлиан Станкулови.
Експозицията проследява експеримента на двамата творци, които в последния месец на 2021 г. осъществиха пърформанса си на едно от култовите места в Париж – Pont des arts (Моста на изкуствата) в близост до Лувъра.
В двуметрова прозрачна сфера Юлиан прави опит да копира буквално образите и действителността, която наблюдава отвътре навън.
В отделно видео пък Ялмур документира случващото се.
Оказва се, че във вътрешността на сферата всяко движение и вдишване на Юлиан води до разминаване на нарисуваните от него линии с действителните образи отвън. Това прави точното възпроизвеждане на обективната реалност абсолютно невъзможно.
Вижте видеото от експеримента на Ялмур и Юлиан на Pont des arts!:
„Лични граници“ е директна отпратка към идеята за човешката субективност и неизбежното съществуване в рамките на личните ни светове и възприятия.
Ялмур е родена в Истанбул, завършва живопис в „Çanakkale Onsekiz Mart University“ и специализира в Националната художествена академия в София. Твори основно в областта на живописта, посредством смесването на класически и съвременни техники, разработвайки темите за чувствителността и сетивността през погледа на съвременната жена.
Юлиан завършва Национална Художествена Академия в София и продължава образованието си в Kent State School of Art (САЩ) и Mimar Sinan University (Турция). През годините експериментира с различни техники и форми на живопис, скулптура и фотография.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Български културен институт в Париж и yandy.eu
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници,..