Филмът, който българската публика чакаше с огромно нетърпение се нарича „Петя на моята Петя“. Той е на екран от началото на годината и продължава да привлича зрителски интерес не само в страната, но и зад граница. Посветен е на талантливата поетеса Петя Дубарова, която въпреки че напуска този свят едва на 17 години, продължава да вълнува поколения млади българи.
Поредното признание за филма, вдъхновен от живота на талантливата Петя, дойде от фестивала „Франкофилм“, проведен в Рим. Там българската игрална продукция спечели наградата на публиката.
В официалната селекция за фестивала са участвали 18 филма от различни страни, а в нея „Петя на моята Петя“ е бил единственият от България. В момента лентата е на световно турне сред българските общности в чужбина – Кьолн, Хамбург, Мадрид и Малага.
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..