Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме международния ден на радиото и телевизията

На 7 май 1895 г. пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург Александър Попов представя своето ново изобретение радиото, наречено тогава - уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Датата и днес се отбелязва като Международен ден на радиото и телевизията .  

През 1907 г., по споразумение между българското и руското правителство, до с. Франга северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. През 1911 г. на борда на българския учебен крайцер "Надежда" започва също да работи радиостанция.

На 1 май 1912 г. влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до с. Франга, по която се предава съобщения от чужбина за България. Страната е сред първите държави която използва радиото за военни цели. В Балканската война от крайцера Надежда са подслушвани радиосъfбщенията между обсадената Одринска крепост и турското командване в Цариград. След Първата световна война радиостанциите в България са поставени под контрола на Съюзническата комисия на страните победителки. 

Експериментално през май 1930 г. в столицата започват емисиите на "Родно радио", което е предтеча на създаденото през 1935 г. държавно "Радио София". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нимфеум от I-II век проучват археолозите в "Аква Калиде" край Бургас

Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..

публикувано на 27.08.24 в 18:48
Паметникът на свободата

Честваме 90 г. от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка

На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..

публикувано на 26.08.24 в 06:00

Софийски потайности: Съдбата на Наум Торбов – архитекта на столичните Хали

След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..

публикувано на 21.08.24 в 11:45