Традиционен фолклор от Западна България ще звучи два дни на поляните край Църногорския манастир "Св. св. Козма и Дамян" над брезнишкото село Гигинци. За четвърти път фолклорният събор "В сърцето на Граово" ще бъде сцена за изява на млади професионални и любителски изпълнители и състави, изпълняващи предимно граовски фолклор, със специалното участие на Ансамбъл „Филип Кутев“.
Животновъдството е основен поминък в Граовския край /така е известна територията на Брезнишката и Пернишката котловина в западната част на България/ и стопаните на местни породи ще покажат своите постижения с най-добрите животни от своите стада. Местни майстори на млечни продукти ще демонстрират богатата гама на своето производство, а пчелари от региона ще предложат био мед.
Гостите на манастира ще могат да се включат в Работилница "Камбанен звън" и да опитат сами как се бият манастирските камбани и клепала. В специални ателиета ще могат да се научат на различни сръчности, нужни за направа на монашеските ръкоделия.
Идеята е събитието да възроди духа на народното веселие, родовите срещи, празниците по селата - така, както са се събирали българите в миналото, но също и да подпомогне туризма в пернишкия регион.
Съставил: Гергана Манчева
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..