Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Снимка: личен архив

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много. В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим информация обаче, ще открием една малко популярна традиция, запазена на територията на днешна Бесарабия, където живеят много етнически българи.

"На една линия се поставят всички яйца – по едно от всеки участник. След това с топка за тенис, участникът се опитва да избута някое яйце извън рамката, в която са заградени. Всяко излязло яйце е трофей за този, който го е уцелил. Играта се случваше на улицата, а на всяко яйце се правеше легълце от пясък и земя, в което то да може да стои право" – разказа ни етнографът от Молдова Галина Манолова.

"Когато писах за тази игра, бях сигурна, че тя съществува и досега, и какво беше моето учудване като се оказа, че играта направо се е изгубила! Открих, че тя е позната не само в моето родно село Кайраклия, но и в околните, основно български села – уточнява Галина Манолова. – Търсих материали дали това не е молдовска, украинска или руска заемка, но тази игра се наблюдава само при българите."

По Великден при българите в Молдова ни води интересна публикация от колекцията на Радио България, в която може да чуете разказа на изследователката за почти забравената великденска игра на сънародниците ни в Бесарабия и пожеланието ѝ за повече мир и светлина в душите ни:

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдадоха почит на загиналите български военни в Кербала

Навършиха се 21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха 5-ма военни от първия български контингент в Ирак.  Приключи българското военно участие в Ирак В Карлово военни от 61-ва механизирана бригада..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35