Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Снимка: личен архив

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много. В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим информация обаче, ще открием една малко популярна традиция, запазена на територията на днешна Бесарабия, където живеят много етнически българи.

"На една линия се поставят всички яйца – по едно от всеки участник. След това с топка за тенис, участникът се опитва да избута някое яйце извън рамката, в която са заградени. Всяко излязло яйце е трофей за този, който го е уцелил. Играта се случваше на улицата, а на всяко яйце се правеше легълце от пясък и земя, в което то да може да стои право" – разказа ни етнографът от Молдова Галина Манолова.

"Когато писах за тази игра, бях сигурна, че тя съществува и досега, и какво беше моето учудване като се оказа, че играта направо се е изгубила! Открих, че тя е позната не само в моето родно село Кайраклия, но и в околните, основно български села – уточнява Галина Манолова. – Търсих материали дали това не е молдовска, украинска или руска заемка, но тази игра се наблюдава само при българите."

По Великден при българите в Молдова ни води интересна публикация от колекцията на Радио България, в която може да чуете разказа на изследователката за почти забравената великденска игра на сънародниците ни в Бесарабия и пожеланието ѝ за повече мир и светлина в душите ни:

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56